ÖG
Soru Sahibi
27 Şubat 2012 22:27

albinizm

albinizmlı 1 yakınım var benım ulaşabılecegım bır yerde oturmuyor net bılgıler edınmek adına sıze bır ıkı şey soracaktım 1.sorum bizim hastamız okuler albinizmli degıl araştırdıgım kadarıyla okuler albinizm harıc albinizm hastalıgında körlük beklenmıyor dogrumu bılıyorum yoksa körlüge kadar ulasabılıyormu dıger dallarındada. 2.sorum körlük rıskı var ıse bu engellenebılırmı hasta 19 yaşında beyaz saclı ve albınızmli.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Berna Baş
Göz Hastalıkları

Merhaba okuler albinizmi olan hatalarada nistagmus ( gözlerde titreme), şaşılık , görme azlığı olabilir. Fakat albinizme bağlı körlük olmaz (az görme olur ve bu sabit kalır). körlük ihtimali normal insanlardan farklı değildir. Görmeyi artırmak için bir takım yardımcılar mevcuttur (görmesi çok düşük olanlarda kullanılır--teleskopik gözlükler v.b.). şaşılığı olanlarda şaşılık ameliyatı yapılabilir, nistagmusu fazla olanlarda nistagmus düzeltici ameliyat yapılabilir. Işıktan rahatsız olanlar renkli gözlükler kullanabilir.

12 Mart 2012 10:54