AM
Soru Sahibi
15 Mart 2018 23:10

agrili mesane sendromu

Merhabalar hocam size bir kac ay onve yazmıştım. Ilk olarak idrar uolu enfeksiyonu olarak görünen fakat su anda ağrı idrar yaptıktan somra rahatlayamama ve surekli idrara cikma isyegiyle baş basayimm. Ağrılarımın çoğunu pelvik ve anüs deligimin hizasinda hissetmekteyim. Bazen büyük bir kabizlik problemide yaşıyorum. Doktorum 3 hafta daha ilac kullanmami eger ki sikayetlerim gecmesse sistokopi yapmayi istiyor. Ben en cok sunu merak ediyorum. Sistoskopi benim az da olsa sık sık idrar yapma gudumu azaltacakmi .En önemlisi bu hastalik icin mesane icine yapilan igneler varmis galiba bu iğneleri ve tedavileri nerde yapacağım. Hocam birde ama ben bir öğrenciyim. Ailemin maddi durumu da kısıtlı tedavi masrafları oldukça yüksek galiba. Ben tam anlamiyla bir tedavi görmem tahminen ne kadar masraf odemem gerekiyor. yanitlarsaniz cok sevinirim.

3 cevap
Cevaplar (3)

Merve HN ŞİKAYELERİNİZ İNTERSİSYEL SİSTİTE UYGUN FAKAT TEK TANI YÖNTEMİ SİSTSOKOPİ YAPILIP, MESANE DE GLOMERÜLASYONU GÖRMEK, BUNUN İÇİNDE DENEYİMLE OLMAK ŞART TEDAVİ AŞAMASINDA İNTRAVEZİKAL UYGULAMALARI DEVLET ÖDEMİYOR ÜZGÜNÜM GEÇMİŞ OLSUN

13 Nisan 2018 10:22
AM
Soru Sahibi

Hocam ben sistoskopi oldum bir ay önce.. Sonucum su şekilde.. 1) karşı duvar 2) sağ yan duvar 3)sol yan duvar 4)trigon biyopsi 5) idrar sitolojisi 1,2 ve 3 nolu örnekler benzer niteliktedir. Mesane yüzey epiteli ile örtülü kas dahili temsil.edilen dokularda stromada yaygın ödem yanı sıra, bazıları dilate konjesyona kapiller damar plorilefasyonu dikkati çekmiştir. Ancak trigon kayıtlı biyopsi örneğinde yüzeyi tamamen skumöz metaplazik epitelle örtülü mesane doku örneği izlenmistir. Hocam sistoskopi lokal aneztezi altinda yapıldı. Mesane boyutum normal görülmüş fakat ben en fazla 160 cc idrar yapabiliyorum. Sizcede tekrardan başka bir deneyimli hastanede sistoskopi yapmam gerekir mi ? Sikayetlerim yaklaşık 2.5 aydır var. Doktor 2. asama gepan tedavisiyle baslamak istedi. Sizde bu sekilde bir seyi onerir misiniz.

14 Nisan 2018 18:57

merve hn intersisyel sistit bir sistokopik tanıdır. patolojik tanı yöntemi yoktur. sizin yazdığınız bir rapora göre bir şey demem zor gepan kullanmanızda sıkıntı yok fakat fayda görürmüsünüz bilmiyorum geçmiş olsun

19 Nisan 2018 14:26
AM
Soru Sahibi

teşekkür ederim.. Gepan tedavisinin belirli yan etkisi ilerisi icin diger organlara yada mesaneye zarari var mıdır.

19 Nisan 2018 16:23

hayır, fakat gepanın faydasını benim tecrübemle görmedim ve ben kullanmıyorum zararda düşünmüyorum

9 Mayıs 2018 10:33