da
Soru Sahibi
14 Temmuz 2021 16:55

Ağrılar geçer mi

Iyi günler hocam benim babam 73 yaşında kalp tansiyon ve şeker hastası ameliyat olamıyor. Cok ağrıları oluyor ve kolunu oynatmakta ve yürümekte cok zorluk çekiyor. Çekilen lomber mr ında L3-4, L4-5 ve L5-S1 seviyelerinde diffüz bulging, L3-4 ve L4-5'te dural keseye bası, L5-S1'de sol foraminal diskopati mevcut olup, solda daha belirgin olmak üzere her iki sinir köküne bası mevcuttur. Servikal spiral mr inda servikal lordos duzlesmis. Vertebralarda osteofitler mevcut. C4-5 C5 -6 C 6-7 seviyelerinde protruzyonlar izlenmekte.Korta multiseviye bası mevcut.Nöral foramenler belirgin daralmış olup her iki sınır köküne basi mevcut. Sag omuz emarinda Subraspinatus tendonu distal kesiminde tendinozis ve parsiyel rüptur mevcuttur. Bicipital oluk veSubskapular reseste sivi artisi mevcuttur. Akromio klavikuler eklemde dejenerasyon ve hipertrofi mevcuttur. Emari yorumlayabilir misiniz Hocam ne yapmam nereye götürmem gerek bir çaresi var mı yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkür ederim var mı yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yunus Aydın
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Bu soruya cevap verebilmek için, filmleriyle birlikte hastayı muayene etmek gerekir. Muayenede sinirde hasar varsa bu bir ameliyat nedenidir. Kayıp yoksa ağrı yatak istirahatine cevap vermiyorsa yine ameliyat edilebilir. Bel fıtığının orta düzey olanları 15-20 günlük yatak istirahati ile düzelir . Mikrocerrahi ile aynı gün ameliyat ,edilip aynı gün eve gönderebiliyoruz. Geçmiş olsun .

16 Temmuz 2021 11:15