yz
Soru Sahibi
27 Aralık 2015 16:04

adet düzensizliği ÖNEMLİ!

Meraba bu soracağım soru ilgi alanınız mı bilmiyorum ama kadın hastalıkları bölümüne çok soru attığım için oraya soramadım o yüzden size soruyorum umarım en kısa sürede cevap verirsiniz. Ben 14 yaşınayım ve kızım. Geçen sene aralık ayında ilk defa adet oldum ve ondan sonra sadece 1 kere oldum. Yani 1 yılda 1 kere oldum. Doktora gittiğimizde yumurtalıklarımın sağlıklı olduğunu söyledi. Ama şöyle bir şey var ki ben küçüklüğümden beri yorganı bacağımın arasına alıp sıkıp sıkıp bırakiyorum ve o yüzden kaynaklandığını düşnüüyüroum. Bu yüzden bir daha yapmamaya karar verdim ama yaptğimda falan da beyaz bir şey geliyordu bunun ne olduğunu tahmin edebiliyorum ama bu adet düzensizliğim bundan mı kaynaklanır? İlerde sorun yaşar mıyım ve doktor yumurtalıklarımın sağlıklı olduğunu söylemişti ama acaba adet olmama sebebim yumurtalıklara değil o dıştaki yapıya zarar vermiş olabilme ihtimalim midir? Lütfen anlayabileceğim şekilde itinayla yanıtlayıp anlatın. Teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Prof. Dr. Bahar Uslu
Histoloji ve Embriyoloji

Merhaba Birtanem, Anlattiklarin senin yasin icin tamamen normal. Ama hormonlar duygusal insanlarda biraz daha fazla etkilendigi icin adetlerin gecikebilir, duzensizlesebilir..Zayif bunyeli, duygusal ve kansiz isen bu durum daha da zorlasir. Yorgan meselesinin sana zarar verecegini hic dusunmuyorum bu yaslarda cinsel hormonlar hizla yukseldigi icin doyuma ulasma yolun bu sekilde olmasi herkesin yasadigi bir seydir. Gelen sivi kadin yollarinin urettigi bir sividir ve yapmaktan zevk aldigin hareketlerin ardindan gelir bunun benzerini ileride partnerinle yasayacaksin. Kizlik zari yaklasik 4-5 cm iceridedir ve kasti olarak zedelenmek istemedikce kolay kolay ulasilamayacagi icin zarar verilemez. Zaten zarar gormus olsaydin taze kan gelir ve acirdi. Bir hekim kontrolunde karindan ultrasound ile yapilacak bir muayene ve kaninda yapilacak hormonal testler bize durumunun normal oldugunu gosterecektir.

28 Aralık 2015 03:00
yz
Soru Sahibi

Bir soru ancak bu kadar net cevaplanabilirdi gerçekten çok teşekkür ederim ^.^ ❤️

28 Aralık 2015 08:35
Uzm. Dr. Prof. Dr. Bahar Uslu
Histoloji ve Embriyoloji

rica ederim..sevindim

7 Ocak 2016 12:13