sf
Soru Sahibi
11 Ocak 2016 23:03

adenokarsinom.testis

Mrblar Dr Bey. Babam 52 yaşında ,testiste şişlik ve sertlik şikayeti ile yaşam hastanesine gittik.Orşioktomi ameliyatı oldu .Patolojide tümör hücreleri immunohistokimyasal olarak sitokeratin 7 pozitif ,sitokeratin 20 ,psa ttf-1 negatif.metastatik adenokarsinom ile uyumlu olup odak açısından mide ve pankreas araştırılması önerilir.)yazıyodu.TÜM ABDOMEN BT- de( parankim içerisinde sol lob medial segment düzeyinde 17x18 mm boyutlarında ,sağ lob posterior segment supkabsüler alanda birbiri ile yakın komşuluk gösteren 42x23 mm ve 38x25 mm ,sağ lob anterior segment içerisinde ise 17x17mm boyutlarında konturu keskin olmayan portal fazda daha çok lezyon ). . PET CT - de sağ akciğer apikolateralde 5 mm ,üst lob anterior segmentte subplavral 3 mm ,sol akciğer apekste 4 mm çapta ,metabolik aktivitesi olmayan nodül dansiteler gözlendi.KARACİĞER de en büyüğü segment 7'de 47x22 mm ölçülen zayıf sınırlı hipoekoik alanlar,hipometabolik karakterde izlenmiş olup ,ilk planda bening etyolojisi düşünülmüştür... DİNAMİK ABDOMEN CT de çekildi.Lezyonların paterni hemanjiom ile uyumludur yazıyor.Ve sigmoid kolonda ve inen kolonda haustralarda silinme izlendi.Aortada ,iliak arterlerde yaygın aterosklerotik plaklar vardır yazıyor.Eğitim ve araştırma hastanesinde takibe başladık .Doktorumuz endoskopi ve kolonoskopi istedi.İşlemler cok geç ilerliyor.Herhangi bir tedaviye başlanmadı henüz .Hastalığının ilerlemesinden korkuyorum..Sİzce babamda ne kanseri olabilir . Doktorumuz kanserin başka biryerden geldiğini söylüyor.Ama bulamadıklarını söylüyor.Başka önebileceğiniz bir hastane ve dr varmı.. Ltf yardımcı olun bana.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz
Radyasyon Onkolojisi

Öncelikle çok geçmiş olsun. Primeri bilinmeyen metastatik AdenoCa tanısıyla kemoterapi başlanacak. Primerinin bulunamaması, bulunabiliyor olmasına göre daha iyi bir durumdur (Tümörün kontrol edilme ihtimali daha fazladır).

16 Ocak 2016 15:50