CS
Soru Sahibi
22 Aralık 2021 00:00

Acillll yardiminiza ihtiyacm var

Sevgili doktorum 40 yasindayim. Evliyim. Hic dogum yapmadım. Bugune dek bu alanda polip disinda bir sorunum olmadi. Polipler de 2019 da histereskopi ile alindi ve patoloji temiz cikti. Duzenli smear yaptirmaya calisirim. 2019 daki smear ornek yeterli ve sorunsuzdu. 2019 dan sonra pandemiden rutin muayeneye bu sene gidebildim. Muayenede hersey normaldi. Dr deneyimli bir proftu. Yalniz smearde yetersiz ornek sorunu oldu ilk kez hayatimda. Sonuc soyle: ÖRNEK TİPİ: Sıvı bazlı sitoloji (Thin-Prep). Primer **** INTEGRATED IMAGER. Rezidüel materyalden ek olarak bir adet hücre bloğu materyali hazırlandı (KJ). KAYNAK: Serviks / Vagina. ÖRNEK YETERLİLİĞİ: Skuamöz hücre miktarı yetersiz olduğundan, örneğin epitelyal hücre anormalliklerini saptamada negatif öngörme değeri düşüktür. YORUM/SONUÇ (THE BETHESDA SYSTEM,2014): İntraepitelyal lezyon veya malignite görülmedi. Doktorun asistani smear temiz dedi ama tekrari gerekir bence. Benim sorum şu. Smear hucre yetersizligi olmasi tehlikeli birsey midir? Bende hucrenin yetersiz oldugu menapoza giriyor oldugumu ya da tehlikeli bir hastaligim oldugunu mu gosterir? Neden yetersiz hucre olur? Cok endiselendim. Bir sorunum mu var ki yetersiz hucre var bende? Simdiden cevap icin tsk ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tek kelime ile cevap, doktorunuzun smear testini yeterli ve doğru şekilde almadığıdır. Başka bir anlamı yoktur. Smear testlerinin 3 yıldan daha sık tekrarlanması gereksizdir. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere ulaşabilirsiniz.

22 Aralık 2021 23:30