SB
Soru Sahibi
18 Şubat 2021 03:24

7 senelik kalp carpintisi

Merhaba doktor bey benim sorum biraz uzun 2014 senesinde 14 yasimdayken bazı sıkıntılarimdan dolayi lustral kullandim 50 mg ilk aldigimda nabzim o gece *** *** ** lara cikti acillik oldum dr. Bana yuksek doz aldigimi soyledi ve gecmesini bekleyeceksin deyip eve gonderdi zaten bir daha da o ilactan almadim o zamana kadar kalbimin attigini bilmezdim ve depresyon teshisi konulmadan oncesinde de hic carpintim olmamisti ne olduysa o gun oldu o carpinti hic gecmedi ilk zamanlarda cidden nabzim yuksek atiyordu ve ondan carpinti hissini duyuyordum. Yaklasik 6ay ailem tarafindan psikolojik dene dene idare etmeye calistim sonra bir kardiyologa gittim eko ekg ve kan testi temiz cikinca bana rahatlatmasi icin dideral yazdi kirarak gunde 4 defa ya kadar kullanabilecegimi soyledi ben bu ilacla tam 4 sene gecirdim 5 6 kutu rahat bitirmisimdir sonrasinda artik birakmak istedim biraktim kullanirken bilincsiz kullandigim zamanlar oldu ancak benim carpintilarim.hala gecmedi simdiki carpintilarim derinden derinden atiyor ve normal nabiz olmasina ragmen ve bu sikayetlerimin yanina cok cabuk yorulup kalbimin aninda hizlanmasina donustu yatarken sanki nabzim basimda atiyor gibi oldugundan 2 yastikla yatiyorum hatta basinc hissini duymamak icin kollarimi yukariya dogru kaldirarak uyuyabiliyorum yemeklerden sonra 1 saat iptalim kalbim oyle bi hizlaniyor ki oturup gecmesini bekliyorum yediklerim agir yemekler olsun veya olmasin bu hep oluyor bu bahsettigim seylerden o kadar yoruldum ki artik dr ye gitmek istemiyorum psikolojik diyecek diye ama artik bicak kemige dayandi 21 yasima geldim ama hala bu carpinti ile ugrasiyorum ve cok cok arada kalbim tekliyor bu surecte toplam 3 kere filan kardiyologa gittim ve hepsi ekg de bisi olmadigini soyleyip gonderiyorlar bu carpintilarimin agirlasip farkli bi sekle burunmesinde uzun sure boyunca dideral kullanmam yatiyo olabilir mi

2 cevap
Cevaplar (2)

Çok geçmiş olsun öncelikle kullanmış olduğunuz dideral in kalbinize bir zararı veya ritim bozukluğunu kötüleştirici etkisi bulunmuyor bu açıdan içiniz rahat etsin. Ayrıca size tanısı konulmuş bir ritim bozukluğunuz yok ve daha önce kalbinize birkaç defa bakılmış ve kalple ilgili anormallik saptanmamış o zaman öncelikle bunun farkında olarak telaş etmeden duruma yaklaşmanız gerekir. Çarpıntının altta yatan bir sebebi yoksa hayat tarzı ile ilişkilidir. Yani çay-kahve çok içiyorsanız, uzun süre ayakta duruyor ve yoruluyorsanız, uyku düzensizliği varsa, yeterince su içmiyorsanız, kilo fazlanız varsa, sigara içiyorsanız ve en önemlisi stresli bir yaşantınız veya yapınız varsa bunların hepsi çarpıntıya sebep olabilir. Bu saydığım durumlardan sizde olanları düzeltirseniz şikayetiniz düzelecektir veya en azından hafifleyecektir. Sağlıklı günler...

22 Şubat 2021 15:24
SB
Soru Sahibi

Tesekkur ederim doktor bey kilom aksine dusuk 42 kiloyum sigara alkol kullanmiyorum kahve de gunde 1 kez ama maalesef evhamli bi yapim var uykularimi da yataga yatinca carpintiyi kendime hissettirdigim icin dalmam uzun sure aliyo hatta kaciyo olabildigince kendimi rahatlatmaya calisiyorum Peki cok sıkıştigim zamanlarda yine ara ara dideral kullansam sıkıntı olur mu

22 Şubat 2021 15:31

Kilo düşüklüğü de kalp atışınızı hissetmenize sebep olur o halde size biraz sağlıklı kilo almanızı tavsiye ederim bunu icin diyetisyene gidebilirsiniz. Eger size iyi geliyorsa arada dideral kullanmanizda da bir sakınca yok. Sağlıklı günler...

22 Şubat 2021 16:08