ZU
Soru Sahibi
11 Aralık 2020 14:03

17 oh progesteron

Mrb hocam erkek bebeğimizde alınan topuk kanı sonucu 17 oh yüksek olması nedeniyle endokrin bölümüne yönlendirildik. Her ay alınan kan örneklerinde ilk 17oh 9.59 geriledi acth 35,36 ikinci ayda 17oh 5.86 a oldu acth 38,70 en son alınan örnektede 17 oh 5.96 acth 78,75 kortizol 3.70 testo 1.33 diğer değerleri normal olması gereken aralıklarda çıktı. 17 oh sanırım 2 nin altında olması gerekliymiş. Bebek 3 aylık. Herhangi bir sorun var mı? Hep farklı yanıtlar alıyorum yüksek diyen var normal diyen var net bir cevap daha alamadık

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Yenidoğan döneminde bu tür yükseklikler olabilir, merak etmeyin. Ancak kontrolunu de yaptırın muhakkak.

11 Aralık 2020 14:29