AM
Soru Sahibi
26 Mayıs 2021 23:05

11 Aylık oğlum desteksiz oturamıyor

Merhaba Hocam. 11 Aylık oğlumun mr ve kan değerleri bu şekilde. Sizde değerlendirme yaparsanız sevinirim. Çok teşekkürler. MR, diffuzyon DİFFÜZYON MR TETKİKİ Diffüzyon ağırlıklı görüntülerde akut enfarkt ile uyumlu diffüzyon kısıtlanması izlenmemiştir. DAG belirgin sinyal artışı izlenmemiştir. ADC görüntülerde tanımlanan bölgelerde periventriküler beyaz cevherde lateral ventrikül düzensizliğinin eşlik ettiği gliotik sinyal artımları izlendi. Görünüm orta-ileri derecede HİE sekelini temsil edebilir. Hastanın klinik ve lab. bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir., Mr, Beyin BEYIN MR Teknik : Sagital T1SE - Ax T2FSE - Ax T1SE - T2Flair Koronal Bulgular; Paranasal sinüsler, nazofarinks ve hava sütunu ve mastoid hücre aerasyonları tabiidir. Orbital yapılar doğal görünümdedir. Pons, bulbus ve mezensefalon doğaldır. Kranio-servikal bileşkede patoloji izlenmedi. Hipofiz konturları tabii olup patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir. Bazal ganglionlar simetrik görünümdedir. Sentrum semiovale ve corona radiata tabiidir. Ventriküler sistem doğal olup genişlikleri yaşla uyumludur. Periferior BOS alanlarında özellikle anterior kesimlerinde hafif belirginleşmeler izlenmektedir. Korpus kallozumda özellikle korpus kesiminde incelme dikkati çekmiştir. Bilateral virchow robin mesafeleri belirgin izlendi. Periventriküler beyaz cevherde T2A ve FLAIR ağırlıklı sekanslarda belirgin sinyal artışları lateral ventriküllerde özellikle posterior kesimlerde konturda düzensizlik ve ex vacuo dilatasyon izlenmiştir. DAG belirgin sinyal artışı izlenmemiştir. ADC görüntülerde tanımlanan bölgelerde periventriküler beyaz cevherde lateral ventrikül düzensizliğinin eşlik ettiği gliotik sinyal artımları izlendi. Görünüm orta-ileri derecede HİE sekelini temsil edebilir. Hastanın klinik ve lab. bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir alt:39,Alp:371,ck:49

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Geçmiş olsun. Öyküsünü dinleyip, bizzat muayene etmediğim bir hasta için yorum yapmam yanlış olur. Nicin MRG çekilldiğini bilmiyorum. Ancak MR görüntüsü, periventriküler lökomalazi diye söylediğimiz, doğum öncesi veya doğum sırasında beyin dokusunun zedelendiğini düşündürmektedir. Bu durum prematüre doğan bebeklerde ve zor doğum olan çocuklarda görülür. Muayene bulgularına göre takip edilmesi ve gerekeli tıbbi birimlelrden yardım alınması uygun olur. Çocuk nörolojisinin görüşünün alınması ve önerilerinin uygulanmasmı uygun olacaktır. Sağlıcakla kalın

27 Mayıs 2021 20:07