YL
Soru Sahibi
31 Mart 2015 15:13

11 aylık kız bebek

Merhaba. 11 aylık kızımın çenesinde, çenesinin çukur yerinde 1'er ay arayla 4 kere ,mercimek büyüklüğü kadar morluk oluştu. 2 gün içinde o bölge sararıp sonra da geçiyor. Emekleyen bir bebek. 4.cüsü bugün oldu. Gün içersinde herhangi bir yere vurmadığını düşünüyorum. Rutin kontrole götürdüğüm hekime bu durumu açıkladım, kan tahlilleri yapıldı. Sonuçlar normal dedi, ve o morlukların ezilme sonucu olduğu söylendi. Son birkaç gündür hep göz önünde olan bebeğimin çenesinde bugün yeniden o morluğu farkettim. Bebeğimin doğduğunda alttan 2 dişi vardı, yani dişli doğdu. Ve doğduğu gün sallanıyordu, hatta çocuk doktorları çekilmesini önerdiler, ben çektirmedim, 1 aylıkken diş etleri kabardı ve dişler sabitlendi. Acaba, bu morluk dişlerden kaynaklanıyor olabilir mi? Çünkü kendi çenemi kontrol ettiğimde, bu moraran yer tam olarak alt ön dişlerin olduğu yere denk geliyor. Çene bölgesine yapılan herhangi bir ufak baskı, bu morluklara sebep olmuş olabilir mi? Eğer böyle bir ihtimal varsa, diş röntgeni çektirmek uygun olur mu? Yeter ki dişlerden olsun, çünkü durup duruken oluşan bu morluk nedeniyle çok tedirginim. Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. saygılar..İyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Dt. Yavuz Aslan
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Ankara'da olduğunuza göre bir Dişhekimliği Fakültesi çocuk dişhekimliği bölümünden randevu alıp muayene ettirmelisiniz, doğduğunda iki dişi olduğunu söylemeyi unutmayınız. Büyük olasılıkla önemli birşey çıkmıyacaktır. Uzman muayenesi önemlidir.

31 Mart 2015 20:41