ds
Soru Sahibi
30 Ağustos 2016 23:57

Uyuz muyum

Iyi calismalar. Bende 1aydir deri altimda böcek geziyor hissi var yalnizca bir yerimde degil elimin ustunde el bilegimde ve dirsegimde. Bu histen dolayi kasinma geregide duyuyorum ozellikle aksamlari. Yalnizca kasimadan dolayi hafif kizarmalar oluyor o kadar. Derimde herhangi bi döküntü yok. Doktor uyuz teshisi koydu kwelleda sampuan ve losyonu duzenli olarak 3gun ust uste kullandim bir ay once. Ardindanda stiderm kullandim 4-5 tup ama durum ayni 1 haftadir ayaklarimdada siddetli birseyler geziniyor hissi basladi doktor artik ilaclari birakmam gerektigini soyledi ama birakinca daha kotu oldu sanki ne yapmami onerirsiniz? Bu belirtilere bakarak kesin uyuzdur diyebilirmiyiz? Tesekkurler

3 cevap
Cevaplar (3)

Merhaba Selda Hanım, Uyuz ; uyuz böceğinin yaptığı mikroskopik bir parazitten kaynaklanan bir hastalıktır. Tanı endişeniz varsa tekrar muayene olup tutulan alanlardan mikroskopla inceleme tekrarlanabilir. Ancak hastaların çoğunda tedavi sonrası da uyuza bağlı kaşıntı bir süre devam eder. Tekrar başvurup yeni bir enfeksiyon mu yoksa eski hastalığın devamı teyid ettirmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

31 Ağustos 2016 21:15
ds
Soru Sahibi

Uyuz testi nerede yaptirabilirim? Ozel hastanelere gidip uyuz testi istedigimi soylemem yeterli mi?

13 Eylül 2016 22:35

Uyuz teşhisi tutulan deri bölgesinden alınan sürüntünün mikroskopta incelenmesi ve böceğin görülmesiyle tanı konulur. Özel bir test değil dermatoloğunuzla görüşmeniz yeterli.

19 Eylül 2016 15:02
ds
Soru Sahibi

Merhaba uyuz hastaligim 2 ay oldu daha gecmedi dokuntulerim yok ama vucudumun belli yerlerinde hareketlilikler oluyor bocek geziniyor gibi. Geceleride siddetli kasintilarim oluyor temizligime cok ozen gosteriyorum. Losyon tedavisinide 3gun ust uste olacak sekilde toplam 4 kez kullandim. Bir kac kez daha kullansam bir zarari olurmu? Dokuntum yok ama yinede tokalasma gibi kisa sureli yakin temaslarda bulasicilik olurmu? Tesekkurler

1 Ekim 2016 22:48

Merhaba Selda Hanım Anladığım kadarıyla döküntüler gerilemiş ama kaşıntınız geçmemiş daha önce de bahsettiğim gibi bazı hastalarda uyuza bağlı döküntüler geçse de kaşıntı devam edebiliyor. Bu açıdan değerlendirilmeniz iyi olır. Geçmiş olsun

4 Ekim 2016 13:23