x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Unutkanlık ile ilgili Uzm. Dr. Hasan AKDEMİR cevabı

Unutkanlık

hocam saygılar 53 yasındayım hayatımı etkılemıyen unutkanlıklar oluyor bunun ıcın sefal forte 50 mg ve nootropıl verıldı bu ılaclarun onemlı zararı varmı degerlı onerınızı beklıyorum ayrıca alfa lıpoik asıt hapı onerıldı komytrol altında seker hastasıyım metformın alıyorum ayrıca bunu onerıyormısunuz babam alzhemırden olmustu o yuzden endıselıyım lutfen yardım edın bu ılacların yerınr ne onerırsınız

Sefal fort u başdönmesi ve kulak çınlaması olan hastalarımda kullanıyorum, unutkanlıkta hiç yazmadığım gibi kronik kullanımında parkinsonizm gibi yantesirler görülebilmesi nedeniyle de öyle uzun vadeli hastalarıma önerdiğim bir ilaç değildir. Diğer taraftan nootropil hafif unutkanlıklarda uzun vadeli güvenle alınabilir. Şeker hastalığınız varsa Alfa lipoik asidi ( Thioctacid 600, Beneday, Alatab gibi ) kullanmanız unutkanlığınıza da, ileride gelişebilecek olan diyabetik polinöropati gibi yaygın sinir zedelenmelerine de iyi gelecektir. Alfa lipoik asidi, şeker hastası olmadığım halde ben de kullandım ve en büyük yantesir olarak mide bulantısı yaptığını gördüm. Akşam yemekten 30 dakika önce bir tane 600 mg alfa lipoik asit almanız iyi olur. Her ne kadar ilacın kutusu üzerinde sabah kahvaltıdan 30 dakika önce alınsın diye Almanca yazılmış olsa da , Türkiye de sabah kahvaltısı geleneğinde peynir, zeytin, yumurta, kabuklu yemişler gibi gıdaların alınması ilacın etkisini azaltıyor , bu nedenle hastalarıma akşam yemekten önce almalarını söylüyorum. Geçmiş olsun.

Bu konu hakkında Uzm. Dr. Hasan AKDEMİR'a danışmak istiyor musunuz?
Uzm. Dr. Hasan AKDEMİR

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.