x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Tuğbay bey 10 gün önce mr sonuçumu yollamıştım .iiba.makroskopi:3cc hacmind ile ilgili Prof. Dr. TUĞBAY TUĞ cevabı

Tuğbay bey 10 gün önce mr sonuçumu yollamıştım .iiba.makroskopi:3cc hacmind

Tuğbay bey 10 gün önce mr sonuçumu yollamıştım .İİBA.Makroskopi:3cc hacminde partiküllü sıvı 6 adet yayma preparat. TANI:Sağ meme iiba:yer yer dallanan ,fokal alanlarda üç boyutlu grublar oluşturan hafifçe iri nükleuslu duktal epitelyal hücreler yer yer büyük gruplar oluşturmuş selüler stroma fragmanları. HÜCRE BLOĞU: kan elemanları,çok az sayıda disosiye halde atipik olmayan epitelyal hücreler. EPİKRİZ :bulgular selüler stroma fragmanları içeren bifazik tümörü.(philloides tümör )düşündürmekte.

Sayın Yasemin hanım,
Philloides tümör (bifazik tümör ya da filloides tümör) meme içinde gelişen bir cins tümördür ve çıkartılması gerekir çünkü üç tipi vardır benign(iyi huylu), intermediate(iyi-kötü arası), malign(kötü huylu). Kitleyi çıkartıp patolojik inceleme yapmadan hangisi olduğunu bilemezsiniz ayrıca çıkartılmadığı takdirde yayılabilme özelliğine sahipken, genişçe çıkartıldığında tedavi olan ve ilave bir tedaviye gerek kalmayan bir tümördür. Cerrahi olarak aldırmanızı öneririm. Ankara da olsaydınız bana gelmenizi önerecektim ama İstanbul da da halledilebilir.


Prof.Dr.Tuğbay Tuğ
Bu konu hakkında Prof. Dr. TUĞBAY TUĞ'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. TUĞBAY TUĞ
.