x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Translokasyon ile ilgili Uzm. Dr. Kadri KARAER cevabı

Translokasyon

merhabalar hocam.yaklaşık 2 ay önce 4 aylık gebe iken prof.lar tarafından terminasyona karar verildi.suni sancı ile doğum yaptım.bebeğimize trizomi 13 tanısı kondu ve %90 eşlerden birinde translokasyonlu gen var yani genetiğinde sorun var dendi.dün aldık kan sonuçlarını ve dendiği gibi eşimin 13. ve 14. genleri yanlış anlamadıysam bitişikmiş.dolayısıyla 45 genli gibi görünüyor.sonuç olarak bizim aynı şeyleri yaşama ihtimalimiz ne kadar?ikimiz de 28 yaşındayız normal yollarla tekrar denemeyi mi yoksa pgtyi mi önerirsiniz?tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.bi de yaklaşık pgt ücretlerinden haberdarsanız biraz bahseder misiniz?iyi çalışmalar

İlk olarak geçmiş olsun Emine Hanım.
Anladığım kadarı ile gebeliğiniz de translokasyon tipi Trizomi 13 lü fetüsünüz varmış. Bunun nedeni araştırıldığında ise eşinizde 13 ve 14. kromozomların birbirine yapışık olduğu saptanmış. Tıp dilinde buna robertsonian tip translokasyon deniyor. Böyle bir durumun tekrarlama riski elbette mümkün. Ama sizin sağlıklı çocuk sahibi olma ihtimaliniz de elbette var. Oran olarak baktığımızda 1/3(her gebelik için ayrı ayrı aynı risk geçerli) anormal çocuk sahibi olma riskiniz bulunmaktadır. Ancak literatür incelemesinde "Am J Med Genet A. 2011 Oct;155A(10)Pregnancy outcome in carriers of Robertsonian translocations" adlı makalede, erkek taşıyıcıların eşlerinin %61.8 oranında sağlıklı bebek doğurdukları yazılmakta. Tabi önünüzde 2 seçenek var:
1. Tekrar normal yolla gebelik deneyebilirsiniz, ancak gebeliğin 10-12.haftasında mutlaka ya koryon villus biyopsisi yada 16. haftada amniyosentez yaptırmalısınız. Bunun sonucuna göre bebekte kromozomal bir anormallik yok ise gebelik devamına, anormallik var ise sonlandırılmasına karar vermelisiniz.
2. PGD yöntemi: Bunu devletimiz karşılamamakta. Tüp bebek yönteminin biraz daha gelişmiş yöntemi diyebiliriz. Buradada sadece sağlıklı embriyoların anneye aktarımı söz konusu. Ücret toplanan embriyo sayısına göre değişmek ile beraber 10.000 lira civarında ..
Tekrar geçmiş olsun..
Uzm.Dr.Kadri Karaer
Intergen Genetik Hastaliklar Tani Merkezi
Iran Caddesi Konur Merkezi
13/25 Kavaklidere /ANKARA
Tel: 0312 2484814-4283690
Faks: 0312 4282693

Bu konu hakkında Uzm. Dr. Kadri KARAER'a danışmak istiyor musunuz?
Uzm. Dr. Kadri KARAER

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.