ak
Soru Sahibi
6 Mart 2017 13:29

tavanic 500 mg antibiyotik yan etkisi

Hocam merhaba bir soru sormak istiyorum. Öksürük halsizlik burun tıkanıklığı ve balgam şikayeti ile hekime başvurdum muayenemi yaparak zatürre teşhisi koydu ve tavanic 500 isimli antibiyotiği verdi. Ben bir tablet kullandım ve yan etkilerini okumak için siteye baktığımda yorumlar ile karşılaştım ve kalıcı ciddi yanetkileri olduğunu yazan kişiler makaleler ile karşılaştım. Kendim aynı zamanda koşucuyum her hafta düzenli olarak 10 km koşusu yapmaktayım. Kullananlardan bir kişi aşil tendonu kopması ile karşılaştığını belirtmiş ve ilacın yan etkileri arasında da nadiren de olsa tendon yırtılması görülebilir denilmekte. Aylar sonra dahi yan etkilerinin ortaya çıkacağını beyan eden kişilerin yorumlarını okudum. Ben koşucu olmam hasebi ile bu ilacı kullanırken veya bittikten sonra tendon yırtılması, kopması yaşayabilir miyim, sizce bu ilacı kullanmalı mıyım yoksa başka bir antibiyotik için tekrar hekime başvurmalı mıyım, cevap için şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Recep Dodurgalı
Göğüs Hastalıkları

Bahsettiğiniz antibiyotikle ilgili nadiren de olsa bu şekilde yan etkiler olabilmektedir.Endişelerinizi hekiminizle paylaşarak tedavinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz.Selamlar.

7 Mart 2017 06:33