x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Sitogenetik analiz raporu ile ilgili Uzm. Dr. Kadri KARAER cevabı

Sitogenetik analiz raporu

MERHABA KADRİ BEY,ÖNCELİKLE ÇALIŞMA HAYATINIZDA BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.
BEN DUYGU
5,50 AYLIK HAMİLEYİM,16.HAFTADA YAPILAN 4 LÜ TEST SONUCUM DA 1:179 DOWN SENDROMU RİSKİ ÇIKTI,BUNUN SONUCUNDA AMNİYOSENTEZ YAPTIRDIK,BU TESTİN SONUCUNU 1 HAFTA ÖNCE ALDIK.
SİTOGENETİK ANALİZ RAPORU SONUCUM
46,..,?add(15)(p11) ÇIKTI.EŞİM VE BEN İM KARYOTİPLERİMİZE BAKILACAĞI SÖYLENDİ.BUNUN İÇİN DE 3 HAFTA BEKLEMEMİZİ SÖYLEDİLER.EŞİM VE BEN ÇOK ENDİŞELİYİZ.BİZE BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNECEĞİZ.
İYİ ÇALIŞMALAR

Merhaba Duygu hanım,
İlk olarak geçmiş olsun. İlk olarak geçmiş olsun. Amniyosentez sonucunda, 15.kromozomun kısa kolunun normalden büyük olduğu anlaşılmakta. Bu değişikliğin masum bir değişiklik mi, yoksa hastalık yapıcı bir neden mi? olduğunu anlamak için merkez sizlerin kromozom analizleri ile karşılaştırmayı uygun görmüş. Bunun için farklı boyama yöntemleri (C bant, Nor bant) ile de değişikliğin masum olup olmadığına karar verilebilmesine karşın merkeziniz diğer yöntemi uygun görmüştür. Buna göre sizlerden birinde aynı değişiklik görülürse masum bir değişiklik olarak değerlendireceklerdir. Ancak 15. kromozomun kısa kolunda böyle değişiklikler oldukça sık görülmektedir ve bunların büyük çoğunluğu masum değişikliklerdir ve bunların çocuğunuzda herhangi bir hastalığa veya bozukluğa neden olması beklenmemektedir.
Büyük ihtimalle bu değişikliği siz veya eşiniz taşıyor olmalısınız. Özetle çocuğunuzda kromozomal düzeyde bir bozukluk değil masum bir varyasyon saptanma olasılığı yüksek olup kesin tanı için sizlerin kromozom analizi sonucunu beklemenizi öneririm.
İyi günler

Bu konu hakkında Uzm. Dr. Kadri KARAER'a danışmak istiyor musunuz?
Uzm. Dr. Kadri KARAER

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.