x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Pulmoner ile ilgili Prof. Dr. Mehmet KERVANCIOĞLU cevabı

Pulmoner

Mrb Hocam, Kızım 28 günlük Gecen Hafta Annesi'nin Sütü Yetmiyor Diye Hastahane'ye Gittik. Hafif Üfürüm Saplandı ve Eko Sonucları ise; Kalp Boşlukları Normal Genişlikte, Sol Ventrikül Sistolik Fonksiyonları Nolmal. İas De Küçük Defenk izlendi. Ventriküller Septum İntakt. Pulmoner kapakta Akım Hızı 2,2 m/sn. pa 9 mm . Mitral trikuspid ,aort Kapakları Normal. aort koarktasyonu ve pda Saplanmadı . Sonuç: ASD SEKUNDUM HAFİF PD Diye Geçiyor . Ve 6 Ay Sonra Birdaha Gelin Dedi Doktor Bey. Bize Düşen Görev ,Tedavi Sürecinde Yapabileceklerimiz Veya Yapmamamız Gerekenler nelerdir.. Saygılar Diler Başarılarınızın Devamını Dilerim

Mehmet Bey merhaba,
"Küçük sekundum ASD"yi, anne karnındaki her bebekte doğal olarak bulunan ve doğumdan sonra kapanması gereken, kalbin üst odacıkları (kulakçıkları) arasında bulunan duvardaki pencerenin doğumdan sonra kapanmamasıdır diye tanımlayabiliriz. Küçük ASD'nin bebeklik döneminde bulgu vermesi ve yakınmalara yol açması beklenmez. Hatta aylar içerisinde daha da küçülmesi ve kapanması bile mümkün olabilir. Bu nedenle de, herhengi bir tedavi veya normal çocuktan farklı bir yaklaşım gerektirmez. Pulmoner kapakta saptanmış olan akım hızlanması (2,2 m/sn) hafif bir darlık düşündürmekle birlikte, Eko raporunda yapısal bir darlık görünümünden bahsedilmemiş olması da göz önüne alındığında, erken dönemde sorun oluşturması beklenmeyen bir durum olduğu söylenebilir ve mevcut haliyle kesinlikle tedavi gerektirmez. Normal çocuk doktoru kontrollerinde pulmoner darlık üfürümünün belirgin artış göstermesi durumunda Eko kontrolu birkaç ay daha erkene alınabilir. Sonuç itibariyle, mevcut bulgularla, çocuğunuza normal çocuktan farklı herhangi bir yaklaşımda bulunmanız gerekmez. Aşılarını normal zamanında yaptırabilirsiniz, normal çocuk gibi besleyebilirsiniz, hastalandığında normal çocuklara verilenden farklı bir tedavi verilmesine gerek yoktur. Çocuğun gelişiminde olumsuz etkilenme beklenmez.
Sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Bu konu hakkında Prof. Dr. Mehmet KERVANCIOĞLU'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. Mehmet KERVANCIOĞLU

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.