FF
Soru Sahibi
31 Ekim 2013 15:17

prednol iğne ve öksürük

hocam mrb..hocam 12.5 aylık bir kızım var..3-4 gündür özellikle geceleri çok öksürüyor yani öksürüğünden dolayı uyuyamıyor o derece..gündüz de ara sıra öksürüğü oluyor ama keyfi yerinde oluyor.hırıltı ve burun akıntısı da var.pazartesi doktora götürdük sırtını falan dinledi iltihap boğazında ses tellerine takılmış dedi.bir tane iğne yaptırdı ve 2 saat buhar tedavisi uygulattı.receteye 4 tane PREDNOL 20 MG iğne,augmentin antibiyotik şurup,ventolin şurup,benical öksürük şurubu ve burun spreyi verdi..hocam ilk iğneyi dün vurdurduk ama endişeliyiz prednol'dan çünkü internette araştırdım biraz yan etkileri olan bi iğneymiş.bi de augmentin zaten antibiyotik değil mi iğneyle birlikte o nu da kullanmak aşırı olmaz mı..ayrıca hocam öksürük şurubunun reçetesinde 5 gün falan kullanın diyo ve de augmentinin bekleme süresi 10 gün diyo napmalıyım..kızımın kilosu *** *** **..hocam nolur yardımcı olun saygılar

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Fazilet Karakoç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Göğüs Hastalıkları

Merhaba, Çocuklarda bazı viral enfeksiyonları takiben bu şekilde öksürük , hırıltı gibi şikayetler olabiliryor. Çocuğu muayene etmeden kullanılan ilaçlar ile ilgili yorum yapmam çok doğru olmaz. Almakta olduğu tedaviler ile iyileşme olmaz ise ya da benzer şikayetler tekrarlama eğiliminde ise bazı koruyucu ilaçlar kullanması ve bazı testler yapılması gerekebilir.Eğer şikayetleri düzelmiyor ise en kısa zamanda bi rçocuk göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun

31 Ekim 2013 22:22
FF
Soru Sahibi

hocam peki bu ilaçların süresi ne kadar yani iğne 4 tane verdi bitti mesela..antibiyotik şurup buzdolabında 10 gün aktivitesini korur diyo öksürük şurubu var uzun süreli kullanmayın diyo yani tam anlamıyla ne zamandan sonra ben çocuğumun durumuna baktırmalıyım yani belirli bi süresi var mı??mesela 2 hafta mı beklemeliyim 1 haftamı ya da sadece iğne bitince mi neye göre yani?

1 Kasım 2013 15:11
Prof. Dr. Fazilet Karakoç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Göğüs Hastalıkları

Mrhb , tedavi ile ilgili detayları çocuğunuza bu ilaçları öneren hekim ile konuşmanız uygun olacaktır slm

14 Kasım 2013 21:28