x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Mrb..babam böbrek hastası.böbreğin biri tamamen işlevini yitirmiş. diğerini ile ilgili Prof. Dr. Ali BAŞÇI cevabı

Mrb..babam böbrek hastası.böbreğin biri tamamen işlevini yitirmiş. diğerini

mrb..babam böbrek hastası.böbreğin biri tamamen işlevini yitirmiş. diğerini korumaya çalışıyorlar.kontrole gidiyor. bu şekilde perhizine devam et şimdilik sorun yok deniyor.Son gidişinde üre ve kreatini yükselmiş. üre 130 falan olmuş.bunu düşürmek için biz evde neler yapabiliriz.mesela neleri kesinlikle yememeli neleri yemeli.öğrenebilir miyim.amacımız diyalizlik olmasın.lyardımcı olabilir misiniz...çünkü doktorları ne yiyip ne yememesi konusunda çokda ayrıntılı bilgilendirmiyor bizi.

Böbrekte bir hasar başlamışsa çok kez hastalık ilerlemeye eğilimli oluyor. Burada babanızın durumu asimetrik bir hasar. bu durum taş ve benzeri ürolojik durumlarla (yani taşın böbrekleri tıkaması, iltihabı gibi) daha çok babanız yaşında çok kez böbrek damarlarında damar sertliğine bağlı tıkanıklıklardır. Bunlar eğer uygun olursa kalp damarlarında olduğu gibi balonla darlığın giderilmesi olanağı vardır. Yani bu tür tedavi edilebilir bir durumun araştırılıp ortaya konması ve icabına bakılması kritik önem arzeder. Böbrek hastalığının ilerlemesine diyet çok da etkili değildir. Ama hemen her durumda tuz kısıtlaması önem arzeder. Çünkü bu hastalar çok yüksek üre ve kreatinin değerine erişmeden yüklenme ile yüksek tansiyon ve akciğer ödemi nedeni ile erken diyalize alınması söz konusudur. Eğer hastayı bir nefroloji uzmanı görmediyse mutlaka görmeli. Geçmiş olsun.

Prof Dr Ali BAŞÇI
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
İç Hastalıkları AD, Nefroloji BD Öğretim Üyesi
RANDEVU için:
Muayenehane telefonu: 0232 465 2111-12
Daha fazla bilgi için www.alibasci.com
Bu konu hakkında Prof. Dr. Ali BAŞÇI'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. Ali BAŞÇI

İlgili uzmanlar

.