x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Memede fibroadenom ile ilgili Op. Dr. Babek TABANDEH cevabı

Memede fibroadenom

slm hocam.ben 29 yaşındayım ve bekarım. mememde yağdoku tespit edilmiş ve iki yıl önce cerrahi işlemle çıkartılmıştı ve patoloji raporunda fibreadenom olduğu belirtilmişti. şimdi tekrar oluştu. ultrasonda sağ meme saat 6 hizasında 5x4mm, sağ meme saat 12 hizasında 5x3mm sol meme saat 12 hizasında 8,5x 3,8 mm sol meme saat 2 hizasında 9,2x4,6 mm fibroadenom lehine görünümler tespit edildi. her iki memedede en büyüğü 4,5x3,6 mm birkaç adet kist tespit edildi. ilk yaptırdğım biyopside fibreoadenom olarak değerlendirilmişti. şimdi tekrar biyopsi olamama gerek varmı?kaç mm olanca çıkartmak uygun olur. cerrahi muayenede gerek olmadığı belirtildi.ileride doğum ve emzirme sırasında bu kitleler sorun olurmu mutlaka çıkartılmalı mı takip mi edilmeli lütfen yardımcı olurmusunuz. aynı zamanda prolaktinimde 50dostineks kullanınca düşüyor bitince tekrar yükseliyor. adet düzensizliğim de yok.göğsümde çok ağrı yapıyor.fibreadenomşla alakası varmı. ne yapmak gerekiyor. teşekkürler

Aydan hanım merhaba,
Çıkarılan fibroadenom tekrarlama yeteneği olan bir kitle değil ve yeni çıkanlar da farklı bölgelerde oluşmuşlar. Fibroadenomlar memenin süt kanallarının içinden kaynaklanan iyi huylu meme kitleleri olup meme kanserine dönüşme yetenekleri yoktur. Atipik veya çok büyük olanlara iğne (tru-cut) biopsi yapılır ki sizde öyle bir durum yok. Memenin mikrokistleri de önemsizdir yani onlar da tehlikeli değil. Ağrıları kistik memelerde daha sık olur ve prolaktin yüksekliği de hem kistlerin oluşumuna hem de ağrıda etkilidir. Çok yüksek olmasa da Prolaktin yüksekliği açısından bir hipofiz MRI çekilerek buna neden olan bir hipofiz bezi kitlesi (Adenomu) olmadığından emin olmalıyız ve ayrıca bu tedaviyi bir endokrinoloji uzmanı (hormon hastalıkları) üstlenmelidir. prolaktin yüksekliği bazen çocuk sahibi olmanıza engel olabilir. Ayrıca fibroadenom ve kistlerin memede varlıkları ileride hamilelik, doğum ve emzirme konularına kesinlikle engel değildir. Geçmiş olsun.

Bu konu hakkında Op. Dr. Babek TABANDEH'a danışmak istiyor musunuz?
Op. Dr. Babek TABANDEH

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.