ii
Soru Sahibi
17 Temmuz 2013 18:06

makatla vajına arasındaki şişlik

hocam slm makatla vajına arasında dışarıya yansıyan elime gelen bi şişlik var.daha öncede ankarada m.t.doktora basur amaıyatı oldum.o zamanda bu şişlik vardı.ne olabilir.saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Rektosel dediğimiz barsak fıtğı tanımlıyor olabilirsiniz. Rektosel, barsağın son kısmıyla vajen arasındaki tabakanın (rektovajinal septumun) yırtılması/gevşemesi sonucu barsağın ıkınmayla vajene doğru fıtıklaşmasına verilen isimdir. Anatomik yapı itibariyle hemen her zaman kadınlarda görülür/ ileri yaşta hanımlarda kabızlığın en önde gelen sebeplerinden biridir. Genellikle doğum travmasına bağlı gelişir. Çok sayıda doğum ya da zor olduğunda tek bir normal doğum dahi bu fıtıklaşmayı başlatabilmektedir. Genç yaşlarda dokuların sıkılığı-elastisitesi sayesinde sorun daha ılımlıdır. Yaşın ilerlemesiyle-menapoz sonrası bu tabaka giderek ayrışır ve zayıflar. Ikınma sırasında barsak vajene fıtıklaşır ve çıkış obstrüksiyonu dediğimiz bir tablo oluşur. Hasta tam boşalamaz, gaita biraz sertleştiğinde çıkaramaz, parmakla sağdan-soldan iterek boşaltmaya çalışır, vajene doğru bir balonlaşma hisseder ve inatçı bir kabızlık, ıkınarak dışkılama kliniği gelişir. Rektosel yaşam kalitesini bozup sorun yaratır düzeye geldiğinde cerrahi olarak onarılması gerekiyor. Bu işlem, cerrahi tarihinde kadın hastalıkları uzmanları tarafından daha çok levatorplasti yani fıtıklaşmanın biraz üzerinin dikişlerle kapatılması tarzında yapılmış ki bu yaklaşımın ağrı, nüks ve cinsel eylemde sıkıntı yaratması gibi bazı yan etkileri fazladır. Kolorektal cerrahide daha çok transanal-yani anüs içinden onarılmaya çalışılmıştır. Literatürde daha rafine bir yaklaşım olarak transperineal yaklaşım önerilmektedir. Anal ya da vaginal yolun tercih edilmediği ve dikiş kullanılmayan bu yaklaşımın bir modifikasyonu (transperineal PGA-mesh onarım), ekibimizin yarattığı ve çağdaş literatürde en rafine yaklaşım olarak kabul edilen bir cerrahi yöntemdir. Rektosel olan hastalarda sıklıkla diğer pelvik organların da sarkması (sistosel, enterosel, vs) olabilir. Varsa bunların da tespiti ve rektosele ek olarak tedavi edilmeleri tarzında bütünsel bir yaklaşımı sağlamak gerekir. Bazı hastalarda rektosel düzeltildikten sonra dahi ideal bir dışkılama paterni yakalanamayabilir. Senelerce bozulan dışkılama dinamiğinin, yapısal düzeltme sonrası fonksiyonel olarak da desteklenmesi (biofeedback) gerekebilir. Öncelikle değerlendirilmeniz ve doğru stratejinin belirlenmesi önemli. Tercihen benimle irtibat kurmanızı, bana ulaşma şansınız yoksa bu konuda uzman ve deneyimli bir kolorektal cerraha ulaşmanızı öneririm. Sevgiler... Doç. Dr. Sezai Leventoğlu www.colo-proctology.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu (*** *** ** (Acıbadem Ankara Hastanesi) (*** *** ** (sekreter mobil tel) (*** *** ** (kişisel cep)

17 Temmuz 2013 21:32