ŞE
Soru Sahibi
19 Ağustos 2016 12:08

Lütfen Cevap Verir misiniz?

Merhaba doktor bey. 21 yasındayım.18 Ay önce sert bir şekilde kafamı vurmuştum ertesi gün beyin tomografisi çektirdim. Tomografim temiz çıktı. Şimdi ise 1-2 haftadır çok şiddetli başım ağrıyor. Ağrıyan yer sürekli değişiyor. Bazen zonklayıcı,bazen yanıcı uyuşma şeklinde oluyor. Geceleri de uyumadan önce yatak altımdan kayıyor gibi oluyor midem bulanıyor. Migrenimin olmadığı söylendi fakat ağrı gün boyu sürüyor. Ve ağrı kesicilere yanıt vermiyor. Tekrar bir nöroloğa gittim ve MR istedi. Fakat MR tarihime 10 gün var. Öğrenci olduğum için özel hastaneye gitme imkanım olmuyor bu nedenle MR tarihimi beklemek zorundayım. Baş ağrım inatla geçmediği için dün tekrar bi hastanenin acil bölümüne gittim. doktor kalçamın iki tarafına iğne vurdu ve 40 dakika sonra tekrar gel dedi. Tekrar gittim baş ağrımın geçip geçmediğini sordu. Geçmemişti ve bu nedenle tekrar bir tomografi istedi. Tomografiyi çektirdim fakat görüntüyü elime film şeklinde değil de, rapor halinde verdiler. 'Posterior fossa da 4. ventrikül normal form ve lokalizasyondadır. Serebellar hemisfer yoğunlukları tabiidir. Pontin sisternalar açıktır. Supratentorial alanda orta hat normal konumdadır. Suprasellar ve perimezensefalik sisternalar açıktır. Ventriküler sistem normal form ve genişliktedir. Serebral hemisfer yoğunlukları doğaldır. Bazal ganglionlara ait patoloji saptanmamıştır. Sylvian fissürler ve konveksite sulkusları açıktır. Yer kaplayıcı lezyon saptanmamıştır. Kranium kemik konturları muntazamdır.' Raporda bunlar yazıyor. Fakat ben MR tarihimi yine de bekleyip çektireceğim. beyin kanaması ya da tümörü gibi hayati tehlike içeren bir durum olsaydı tomografide tespit edilir miydi? Yani araştırdığım kadarıyla ilaçlı tomografide tespit ediliyormuş. Fakat ben herhangi bir ilaç almadım. Sizce endişelenmeli miyim? Olası durumlar nelerdir? Lütfen paylaşır mısınız? Cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkür ederim iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Esra merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Keşke tomografi çekilmeseydi. Yazdığın rapor gayet normal. herhangi bir kanama v.b. olsa görünürdü. Kitle şüphesi de olsa belirtilirdi. İlaçlı tomografi sadece kitle şüphesi varsa çekilir. MR da tabi daha detaylı bir değerlendirme olacak. Şikayetleriniz temelde yine migren atakları gibi duruyor ama travma öyküsü de olduğundan MR mutlaka görmek lazım elbette. Tomografi çektirmeyin tekrar, boş yere radyasyon almayın. MR da radyasyon yok güvenle çektirebilirsiniz. MR sonucunu da konuşuruz gerekirse. Tekrar geçmiş olsun

23 Ağustos 2016 11:00