ke
Soru Sahibi
22 Kasım 2015 20:40

Lens çıkarınca gözde batma hissi

Doktor bey merhaba.Sürekli lens kullanıyorum.Bazı zamanlarda gözümde lens varken hiç sıkıntı olmamasına rağmen lensi çıkarınca birşey batıyormuş gibi oluyor.Lens olmadığı sürede bu devam ediyor lensi tekrar takıncaya kadar.Son doktor kontrolumde birşey olmadığı söylendi ama hala batıyor.Sizce neden oluyor ne yapmak gerekir.Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ragıp Gürsel
Göz Hastalıkları

Ercan bey, Lensinizi doktor kontrolünde uygulama yapılmadan aldıysanız lensin çapı yerleşimi uygun olmayabilir. Buda gözün saydam tabaka olarak bilinen korneanın beslenmesinin bozulmasına sebep olabileceğinden kornea tabakası üzerinde epitel dökülmesi dediğimiz düzensizliğe sebep olabilir. Lens gözünüzdeyken saydam tabaka göz kapağı ile temas etmediğinden şikayet olmaz. Ancak lens çıkarılınca saydam tabaka göz kapağı ile temas edince rahatsızlık hissedilir. Bu tabaka 24 saatte kendini yenileyebildiğinden şikayetler bir süre sonra düzelir. Onun için öncelikle doğru lensi kullandığınızın kontakt lensle uğraşan bir hekim tarafından kontrol edilmesi uygun olur.

25 Kasım 2015 23:09