x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Lateral ventrikül genişliği ile ilgili Yrd. Doç. Dr. Hakan ERDOĞAN cevabı

Lateral ventrikül genişliği

Merhaba, 24 haftalık hamileyim. 3 gün önce ayrıntılı ultrasonda konusunda uzman bir profesör (perinatoloji uzmanı) tarafından bebeğimde sol lateral ventrikülde genişleme olduğu (11mm) tespit edildi. Bu tespitin ardından hemen Ankarada çok iyi tanınan ve işinin ehli bir radyoloji uzmanına gittik, o ise bu açıklığın kesinlikle 11 mm olmadığını, kesinlikle 9 mm olduğunu söyledi. İki doktor da son derece güvenilir hekimler. hangisine inanacağımı ve bundan sonra ne yapacağımı şaşırdım. İki hafta sonra gel takip edelim dediler. iki hafta sonra eğer açılma olursa ne yapacağım?? ikili ve üçlü tarama testlerim çok iyi çıkmıştı. Dawn senromu riski 1/50.000 civarında çıkmıştı. Gebelik takibimi yapan Profesör ise takip edilmesi gerektiğini ancak bunun bir biyolojik çeşitlilik olabileceğini söyledi. Ne kadar olumlu düşünmeye çalışsam da yüreğimin bir köşesinde hep bir ateş yanıyor... Sizler hekim olarak sık karşılaşmışsınızdır, böyle bir tabloda risk fazla mıdır? olumlu gelişme ihtimali % kaçtır??

Merhaba, bu tür varyasyonlar gebelik esnasında ve erken bebeklik döneminde görülebiliyorlar. Tedirgin olmayın, zira diğer testleriniz de olumlu çıkmış. Yalnızca takip edilmesi yeterlidir ve bu durumların beyinde ciddi anomaliler ile sonuçlanması çok enderdir. Gereksiz yere yaşadığınız stres size de bebeğe de olumsuz etki edebileceğini unutmayın lütfen. Takiplerinizin sonuçlarıyla yine görüşebiliriz. Sağlıklı günler ve güzel bir doğum diliyorum.

Bu konu hakkında Yrd. Doç. Dr. Hakan ERDOĞAN'a danışmak istiyor musunuz?
Yrd. Doç. Dr. Hakan ERDOĞAN

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.