YE
Soru Sahibi
24 Ekim 2016 08:50

Küçük Dil Sarkması - Uzaması - Sürekli Yutkunma İstegi

Merhabalar sayın hocam, sürekli yutkunma istegi ve ağızda tükürük artışı ile kbb-dahiliye-gastro bölümlerini gezdim 4-5 aydır. 2 gün önce prof. bir Kbb doktoruna muayene oldum ve boğaz reflüsü oldugunu söyledi, fakat mide endoskopisi oldum, reflüm cikmadi, mide kapakcigim gayet iyiymiş, sadece gastrit cikti. ve kücük dilimde uzama varmış, sarkma bi nevi. KBB prof'u ödem de olabilir dedi boğaz reflüsünden dolayı vs, Hocam prozac isimli antidepresan kullandim 4-5 ay boyunca ne olduysa ondan sonra oldu bana. Sürekli yutkunma istegim var ve bunu hissediyorum ve anlamadığımız nokta şu, asit boğazıma kadar çıkmadan mide de reflü olmdan boğaz reflüsü nasıl olabilirim ki hocam? Bunu durumumu takip eden dahiliye ve gastro doktorlari da anlamadi. Lütfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Küçük dil sarkmasına karşı ne yapabilirim? Ne önerirsiniz lütfen. Cok rahatsız oluyorum sürekli yutkunmaktan. Yardımlarınızı bekliyorum, saygilarimla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Oğuz Basut
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Geçmiş olsun. Reflünün netleşmesi uygun olur, bunun için gastro doktorlarının yapacağı pH monitorizasyon ve motilite çalışmalarıyla daha doğru karar verilebilir. Reflü doğrudan endoskopi ile görülemez sadece yaptığı etkiler görülebilir ki boğaz reflüsünde bu bulgularında görülme ihtimali oldukça azdır. Acil şifalar dilerim

24 Ekim 2016 10:55