x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Kızımın ense kalınlıgı once 3 mm sonra 4 mm ile ilgili Prof. Dr. İsmail ÖZDEMİR cevabı

Kızımın ense kalınlıgı once 3 mm sonra 4 mm

Hocam Merhaba,

İkili test ölçümlerinde Kızımın ense kalınlıgı 12+2 de 3 mm , 13+0 da 4 mm cıktı. Kan testlerim oldukca normal hormonal degerlerim cut off degerinin altında.
13+3 te gittigim başka bir dr da 2,7 mm ölçtü.
Bu şekilde ense kalınlıgı yuksek olupta normal saglıklı bebek dünyaya gelmesi mumkun mu? Yoksa kızımın saglıksız olma ihtimali yuksek midir?
15+0 da tekrar kontrole gidecegim inceleme yapılacak ve amniyosentez e karar verilecek. Hiç istemedigim bir uygulama. Sizin yorumunuzu almak istiyorum. Tesekkur ederim

Merhaba, gebelik haftası arttıkça ense saydamlığı zaten artar, ancak 14. haftadan sonra bebek boynunu bükeceği için ense saydamlığı değeri azalır. Bu nedenle bu test 14. haftadan sonra yapılmaz. Kısacası sizin verdiğiniz rakamlar genel olarak bu söylediklerimle uyumlu.
Eğer ölçümler (ense saydamlığı ölçümü, bebeğin baş-popo uzunluğu) usulüne uygun olarak yapılmışsa, 2 farklı doktor arasında normalde bu kadar fark olmaması gerekir. Bu nedenle ölçümlerin standart koşullarda yapılması ve ultrason resimlerinin verilmesi gerekir (NOT: bu ultrason resimlerindeki ölçümler uluslararası ölçüm standartlarına göre yapılmalıdır).
Ayrıca, 11-14 haftadaki kombine test sonucu önemli, diğer bir deyişle, ense saydamlığı kalınlığı, anne yaşı ve anneden alınan kan biyokimyasının hep birlikte değerlendirildiği "kombine sonuç" önemli. Bu kombine değerleri tek tek birbirinden ayrıştırıp veya bir değeri alarak karar vermek doğru değil çünkü o zaman testin hassasiyeti azalır.
Yukarıdaki anlattıklarınızdan ancak bu kadar yorum yapabilirim; veriler sınırlı olduğu için ayrıntıya giremiyorum. Size önerim bir perinatoloji uzmanına görünmeniz.
Saygılarımla.

Bu konu hakkında Prof. Dr. İsmail ÖZDEMİR'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. İsmail ÖZDEMİR

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.