ÇA
Soru Sahibi
17 Mayıs 2015 01:17

KAN TESTİ SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİ

Merhaba , Annem 66 yaşında yaptırdığı tahlillerde B12 vitamini:92 Ferritin:4.80 çıkmıştır kendisine demir eksikliği olduğu söylenmiştir.Kan sayımı tahlilinde de WBC değeri:4.40 LY% değeri:38.4 görüştüğü doktoru kendisine kan değerlerinden WBC nin düşük olduğunu LY% değerinin yüksek olduğunu söylemiştir. Aile fertlerinden birinin daha önce kanser olup olmadığını sormuştur ve daha kapsamlı tahlil istemiş görüştüğü doktor. Bu kan değerleri riskli değerler midir demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Bilgi ricadır. Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Akin Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Sayın Simge Derin, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Annenizde hem B12 hem de demir eksikliği bulunmaktadır. B12 eksikliğinde kemik iliğindeki alyuvar ( eritrosit ), akyuvar ( lökosit ) ve trombosit ( platelet ) yapımlarının bir ya da birkaçı etkilenebilir. Annenizde hem demir hem de B12 düzeyleri düşük olduğundan, ilk incelenecek organ mide olmalıdır. Bu inceleme ise yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının görüntülemesini içeren endoskopidir. Hastada özellikle kronik atrofik gastrit olup olmadığı araştırılır. Çıkacak sonuçlara göre ardından gereken diğer tetkikler de yapılır. Özellikle kronik atrofik konusuna değinmek istiyorum. Bu tanı hematoloji dışında gastroenteroloji yönünden de annenizin izlenmesini gerektirir. Tekrar geçmiş olsun. Saygı ve sevgilerimle.

18 Mayıs 2015 08:40