ÖN
Soru Sahibi
3 Şubat 2017 10:31

Kadın Hastalıkları

Merhaba Hocam,eşimin spermigram testi sonucu degerlendirirmisiniz? Abstians Süresi: 3gün Hacim:Bazal Örnek 4 ml Hazırlık Sonrası 0,5 ml Sperm Konsantrasyonu: Bazal Örnek 11 milyon Hazırlık Sonrası 10 milyon Total Motilite: Bazal Örnek %27 Hazırlık Sonrası %70 +4 (ileri hızlı) Bazal Örnek %7 Hazırlık Sonrası %20 +3 (yavaş hareketli) Bazal Örnek %10 Hazırlık Sonrası %30 +2 (yerinde hareketli) Bazal Örnek %10 Hazırlık Sonrası %20 +1 (hareketsiz) Bazal Örnek %73 Hazırlık Sonrası %30 TPMMS Bazal Örnek 8 Milyon Hazırlık Sonrası 5 Milyon Sperm Morfolojik Analiz : %2 Normal .Bu testlere bakildığında normal yolla hamile kalabilme ihtimalim var mı?1 senedir korunmuyoruz.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Ayrıca eşim muayene oldu 2 kez,varikosel anlamında birşey olmadığı söylendi,hormon testleride yapıldı bir sıkıntı yok.Bende HSG filmi,yumurta takibi ve hormon testlerimi yaptırdım ondada herhangi bir sıkıntı yok. Aşagıdaki de ondan bir ay once yaptırmış olduğu spermiogram testi sonucu Abstians süresi:5 gün Hacim : 0,5 ml Sperm konsantrasyonu: Bazal Örnek 17 milyon Hazırlık Sonrası 27 milyon Total Motilite: Bazal Örnek %53 Hazırlık Sonrası %98 +4 (ileri hızlı hareketli): Bazal Örnek %18 Hazırlık Sonrası %29 +3 (yavaş hareketli): Bazal Örnek %27 Hazırlık Sonrası %39 +2 (yerinde hareketli): Bazal Örnek %8 Hazırlık Sonrası %30 +1 (hareketsiz): Bazal Örnek %47 Hazırlik Sonrası %2 TPMSS: Bazal Örnek 31 milyon Hazırlık Sonrası 18 milyon Sperm Morfolojik Analiz:%4 Normal

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Alparslan Baksu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1 yıl korunmasız beraberliğe rağmen hamile kalınmıyorsa tıbbi yardım gerekir. iki spermiogram arasında fark var. ilk spermiogram normal, 2. spermiogram sayı, hareket ve normal hücre açısından düşük değerlere sahip. Bu değerlerle normal yoldan hamile kalınmaz denilemez. Fakat siz bir yıl bunıu denemişsiniz. Bu durumda öncelikle 3 kez aşılama yapılması, olmazsa diğer yöntemlere geçilmesi uygun olur.

3 Şubat 2017 21:52