x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Ivedi ile ilgili Op. Dr. Turan PEHLİVAN cevabı

Ivedi

Sayın Hocam, kardeşim 1 hafta önce troid ameliyatı geçirdi. Operasyonda organın tümü alındı. Tanı: C73 Tiroid bez malign neoplazmı. . Bu durum beni biraz tedirgin etti. C73 tiroid bez maling neoplazmi nedir. Bilgi verirseniz çok memnun olacağım. nasıl tedavi edilir. Saygılar sunuyorum.

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Tiroid bez malign neoplazmı terimi bizim kötü huylu tiroid kanserleri için kullandığımız bir terimdir. Tedavisine gelince; patolojilk tanısı ani çeşidi tedavide önemlidir. Tüm bezin çıkarılmış olması tekrar bir ameliyat gerektirmeyebilir. Gerektirmeyebilir diyorum zira kanserin çeşidine göre boyundaki lenf nodlarınıda bazen çıkarmak gerekliliği husule geliyor. Bunun yanısıra hastalara 6 ay aralıklarla radyoaktif iyot tedavisi verilir. Tiroid kanseri tümörün boyutuna bağlı olmak kaydıyla diğer kanserlere göre nispeten iyi seyirli bir kanser çeşididir. Tümörün boyuru ve patolojik tanısı elimde olsaydı daha da ayrıntılı bilgi verebilirdim. İyi günler.

Bu konu hakkında Op. Dr. Turan PEHLİVAN'a danışmak istiyor musunuz?
Op. Dr. Turan PEHLİVAN

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.