x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Ihtiyozis vulgaris ile ilgili Prof. Dr. Volkan BALTACI cevabı

Ihtiyozis vulgaris

merhabalar hocam,
şu an 6 yaşında olan oğluma 1 yaşlarında ihtiyozis vulgaris tanısı konuldu. şu an 32 yaşındayım yeniden gebelik planlamak istiyorum fakat oğlumdaki hastalığın sonraki çocukta da olmasından korkuyorum. oğlum diğer ihtiyozisli hastalara göre çok iyi, hatta yaz aylarında hiç kalmıyor nerdeyse. fakat ikinci çocukta daha ileri derecede bir ihtiyozisle karşılaşmaktan korkuyorum. gebelik öncesi ve gebelik sırasında ne yapmak gerekiyor? gebelik sırasında bebekte deri hastalığı olup olmadığı tespit edilebilir mi? teşekkür ederim.

Merhaba,
Çocuğunuzda erken yaşta başlaması nedeniyle Ichthiosis vulgarisin kalıtsal tipi olduğunu düşünüyorum, bu dominant kalıtılan bir durumdur, sizden yada eşinizden geçmiş olabileceği gibi taze mutasyon da olabilir, yani çocuğunuzda ilk olarak başlamış olabilir, ama yinede yeni çocuğunuzda önceden tespit edilebilmesi için mevcut çocuğunuzda mutasyon taraması testi yapılması gerekir.
Saygılarımla
Dr Volkan Baltacı

Bu konu hakkında Prof. Dr. Volkan BALTACI'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. Volkan BALTACI

İlgili uzmanlar

.