x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

İdrarda yağ görüntüsü ile ilgili Prof. Dr. Ali BAŞÇI cevabı

İdrarda yağ görüntüsü

Hocam daha önce de size danışmıştım,son mesajınızda önemli bir durum için bir isim konabilir demişsiniz,bunu tam olarak anlayamadım,yani önemli bir durumun habercisi olarak mı algılanmalı idrardaki yağ görüntüsü şikayetim( 1 ayda iki kez gördüm sadece,ikisinde de gün içinde aldığım su miktarı çok azdı,yani az su içtiğimde olduğunu farkettim nedense)İdrar tetkiki yenilendi ve normal çıktı yine,kan kolesterol düzeyim de normal sınırda.Böbrek fonksiyon testlerim de normal çıktı.

Ben aslında tam tersine bir durumu anlatmaya çalıştım ama sizde böyle bir algı oluşmasına üzüldüm. Şöyle ifade edeyim: Alışıldık bir yakınmanız yok. Bir çok kez hekimler hastaların böyle müphem denebilecek yakınması olduğunda olası olabilecek önemli durumların olup olmadığına bakarlar. Eğer önemli bir durum saptamazlarsa sizin yakınmanıza tam bir isim veremeseler de size ileride zararlı olabilecek olasılıkları ekarte ettikleri için endişeye gerek olmadığını hastaya anlatmakla yetinirler. Sizin için de- tipik bir yakınmanız olmasa da- en önemli olasılık nefrotik sendromla giden bir nefrit, eğer nefrit değilse, diğer incelemelerle de önemli bir tanı konamazsa, o zaman sorun yok demektir. Sizde de durum böyle görünüyor. Merak etmenize gerek yok. İyi günler.

Prof Dr Ali BAŞÇI
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
İç Hastalıkları AD, Nefroloji BD Öğretim Üyesi
RANDEVU için:
Muayenehane telefonu: 0232 465 2111-12
Daha fazla bilgi için www.alibasci.com
Bu konu hakkında Prof. Dr. Ali BAŞÇI'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. Ali BAŞÇI

İlgili uzmanlar

.