x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Heyet raporu ile ilgili Prof. Dr. Tevfik Rıfkı EVRENKAYA cevabı

Heyet raporu

merhaba hocam size bişey sormak istıyorum bundan 15 yıl önce abımın tek böbregınde kırs oldugu ıcın tek böbregını aldılar ve dıger böbregınınde %25 cıvarında bı alım yapıldı ve abımın engellı raporu var bu raporun alt kısmında süreklidir yazan yeri işaretli bu rapor sureklı gecerlımıdır ve abım tek böbrekle yasıyor doktorlar % 25 alınan böbrek zamanla kendını tamamlar demıstı ama son 5 6 yıldır muhayene olmuyor akattı muhayenelerını ve baya kılo aldı aldıgı kılonun bobrege zararı varmıdır muhayenesını gecıktırmesınde bı sıkıntı varmıdır bu böbrek gercekten kendını zamanla tamamlayan bır organmıdır yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekurler

Sayın Tanış,
Sorularınızı sırayla yanıtlamaya çalışayım.
İlk önce raporla başlayalım: ağabeyinizin engelli raporu ömür boyu geçerlidir.
Tek böbrekle yaşayanlar için riskler, çift böbrekle yaşayanlar ile neredeyse aynıdır. Eğer tek böbrekli olmak yüksek riskli bir durum olsa idi, hiç kimse böbrek bağışında bulunmazdı. Ancak, ağabeyinize parsiyel nefrektomi yapıldığı için (%25), mutlaka böbrek fonksiyon testlerini her yıl yaptırması, her yıl böbrek ultrasonografisi yapılması ve mutlaka bir üroloji ya da nefroloji uzmanınca izlenmesi gerekir.
Böbrek hastalıklarının çoğu,belirti vermeden-sinsi bir seyir gösterdiği için, laboratuvar destekli takip şarttır.
Ağabeyinizin kilolu olması genel sağlğı olduğu kadar, böbrek sağlığını da tehdit eder. Vakit kaybetmeden bir hastaneye başvurup, kontrolünü yaptırması gerekir.

Size ve ağabeyinize sağlıklar dilerim.

Bu konu hakkında Prof. Dr. Tevfik Rıfkı EVRENKAYA'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı EVRENKAYA

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.