AF
Soru Sahibi
5 Haziran 2016 18:55

hemoroid adeti etkiler mi?

merhaba ben 16 yasindayım 6 sene once kanamadan dolayı doktora gıttım ve hemoroid tehşisi konuldu ameliyatla alındı fakat doktorum bır tane daha oldugunu soyledı suan 16 yasındayım ve bugun kanamam oldu 2 aydır da adet duzensızlıgı yasıyorum suan adet oolmadım acaba hemoroid adeti etkiler mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Hemoroidal hastalık tanımlıyorsunuz Fatmanur hanım. Bu sorunun tam tanımlanması ve uzamadan en kolay tarzda çözülmesi için uzman merkez (proktoloji) ve hekimlere ulaşılması tek seçenek. Hastalar ve hatta çoğu hekimler hemen bütün anal hastalıkları hemoroid olarak tanımlama eğiliminde. Halbuki hemoroid gerçekten olsa dahi eşlik eden başkaca patolojilerin (rektosel-barsak fıtığı, vb.) atlanmaması lazım. Biz hastalarımızı diet ilkeleri, dışkılama alışkanlıkları, bazı egzersizler ve lokal bakımlar konusunda eğiterek de tedavi başarısını yükseltiyoruz. Hemoroidal hastalıkta yaklaşım bir bütündür ve doğru ve tam uygulandığında süratle iyileşme sağlanır. Sizde olduğu gibi erken evre hemoroidal hastalıkta band ligasyonu, infrared, vs. ayaktan ve ağrısız yöntemler uygulandığında çok az sayıda hastada ameliyat gerekmektedir. Sorunu bazı krem ve fitillerle halletmeye çalışmak hemen hiçbir vakada kalıcı çözüm sağlamaz. Proktolojide hiçbir şey basit değildir, beceri ve titizlik gerektirir. Öncelikle değerlendirilmeniz ve doğru stratejinin belirlenmesi önemli. Bana ulaşma şansınız varsa sizi değerlendireyim, yoksa yaşadığınız şehirde proktoloji alanında uzman bir hekim bulmaya çalışın. Bu arada, zeytinyağı, çiğ sebze-meyve, kuruyemiş ağırlıklı beslenin ve baharat, acı, turşudan uzak durun. Dışkılama sonrası (sabun kullanmadan) bol sıcak suyla temizlenin. Sevgiler... Doç. Dr. Sezai Leventoğlu www.sezaileventoglu.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu (*** *** ** (Muayenehane Tel & Fax) (*** *** ** (Asistan Dilek hanım mobil tel) (*** *** ** (kişisel cep)

7 Haziran 2016 12:13