OE
Soru Sahibi
9 Haziran 2015 09:36

gebelikte gynoflor ve pimafucin kullanımı

günaydın hocam 24 haftalık hamileyim.doktorum mantar enfeksiyonu sebebiyle pimafucin deri pomadı ve gynoflor vajinal tablet önerdi. pimafucin pomadı bir kez kullandım .fakat prospektüslerinde gebelikte kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yoktur diye belirtilmiş. şu an kullanıma devam edip etmeme konusunda kararsız kaldım. bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz.? iyi günler iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zeliha Yazıcı
Tıbbi Farmakoloji

Pimafucin (Pimarisin) hamilelik risk faktörü C olan bir ilaçtır. Bu gruptaki ilaçların insanlarda fetus üzerine yan etkileri yeterince bilinmemektedir. Gerekli görüldüğü durumlarda kullanılabilirler.

13 Temmuz 2015 13:44