x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Ferritin değerleri ile ilgili Prof. Dr. Kadri YAMAÇ cevabı

Ferritin değerleri

Hocam merhaba; (33 yaş, erkek)

Benim sorum ferritin değerindeki azalma ile alakalı. 2 Mart da yaptırdığım kan tahlilimde ferritin değeri 122 iken, bugün yaptırdığım tahlilde 59 çıktı. Diğer kan değerlerim normal.. yaklaşık 6-7 önce endoskopi ve kolonoskopi yaptırdım. Midede kronik gastrit, reflü ve helicobakter plory, intestinal metaplazi (+) çıktı. kolon normal çıktı. Bi süre ilaç kullandıktan sonra nefes testi yaptırdım ve helicobakter plory negatif çıktı. Bugün çektirdiğim ultrasonda da karaciğer yağlanması dışında bir sorun gözlenmedi ..

Sizde ferritin değerlerinin düşmesi neyden kaynaklanabilir hocam? yaklaşık 3 hafta önce operasyonlu 2 tane diş çektirdim. bu bir etken olabilir mi ?

Teşekkürler..

Merhaba,
1. Şu andaki serum Ferritin değeriniz normal.
2. Ferritin düzeyleri enfeksiyon başta olmak üzere pek çok durumdan etkilenir ve o dönemlerde yüksek çıkar. Sizin belki normal ferritin düzeyiniz 59'larda iken geçici olarak 122 çıkmış olabilir.
3. Madem böyle bir kafa karışıklığı oldu, size önerim bir ay sonra Tam Kan Sayımı ve serum Ferritin ölçümü yaptırmanızdır. Sonuçları bana yine danışabilirsiniz.
İyi günler diliyorum.


Bu konu hakkında Prof. Dr. Kadri YAMAÇ'e danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. Kadri YAMAÇ

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.