KE
Soru Sahibi
2 Ocak 2014 21:06

doğum kontrol hapı

merhaba nişanlıyım 19 yaşındayım nişanlımla korunmasız cinsel ilişki sırasında dikkat etmememiz üzere içime boşaldığını farkettik hamile kalmak istemiyorum adet günümü beklemeden hemen gidip doğum kontrol hapı aldık tedbirli olmak için hemen kullandım bu olayın ertesi günü adet olacaktım fakat tedbir amacıyla ilişkiden hemen sonra kullandım ve hergun duzenlı alıcagım ilac etkisini yitirirmi ne yapmalıyım ?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Doğum kontrol haplarının kullanımı özeldir.doğum kontrol hapları ilişki öncesi ya da sonrası kullanmaya başlamanzı koruyuculuğu olumsuz yönde etkiler. koruyuculuğunun yüksek olması için adetin ilk günü başlanan ve 21 gün boyunca kullanılan 21. günden sonra 7 gün ara verilen ve bu aradan sonra tekrar başlanılacak olan haplara başlamadan önce mutlaka hekim kontrolünden geçerek başlanması gerekmektedir. çünkü hormon içerikli olan bu hapların doğru kullanımı sağlık açısından önemlidir. Ayrıca bu şekilde kullanmış olduğunuz ilaçlar hormon dengenizi alt üst edebilir.bundan dolayı da ara kanamlar, adet olamama, adet süresinin uzaması vs. gibi sonuçlar doğabilir. bundan dolayı size önerim bu hapları doktor kontrolünde kullanmanızdan yana olacaktır. Saygılar...

6 Ocak 2014 17:05