x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Dış gebelik ile ilgili Op. Dr. Mehmet KOÇ cevabı

Dış gebelik

merhaba doktor bey,1 ay önce dış gebelik geçirdim.methotreksat iğnesi ile gebelik sonlandırıldı ama doktorum rahim filmi çektirmeme taraftar olmadı.tüplerde hasar var mı bilmiyorum.bundan sonra ne kadar zaman korunmam gerekiyor ve bir daha dış gebelik yaşamamam için yapabileceğim birşey var mı?aynı şeyleri yaşamaktan çok korkuyorum.uzun zamandır sigara kullanıyorum acaba yaşadığım dış gebeliğin bununla bir ilgisi var mı,sigarayı bırakmalımıyım??bir de ilişkiden sonra sağlam tüp tarafına yatarsam o tüpten hamile kalma olasılığım artar mı merak ediyorum?? sorularımı cevaplayabilirseniz çok sevinirim....iyi çalışmalar..

Ela hnm merhaba sorularınıza tek tek cevap vereyim.

Rahim filmi çektimenizi öneririm tüplerin son durumunu görmekte fayda var. Rahim filmini adetiniz bitiminde çektirebilirsiniz.
Korunma için çok fazla beklemenize gerek yok rahim filmini çektirdiğiniz ay korunun ondan sonra korunmayı bırakabilirsiniz.
Sigara genel sağlık ve üreme sağlığını olumsuz etkiler.
Dış gebelik riskini artırır,düşük -erken doğum ve bebekte gelişme geriliğine yol açar özet olarak sigarayı bırakmalısınız.
İlişki sonrası nasıl yatarsanız yatın değişen bir şey olmayacaktır.
Tüpünüzde hasar olduğu için dış gebelik riski diğer insanlara göre biraz daha yüksektir.Oluşacak gebelik illa dış gebelik olacak diye bir şey yok .

Bu konu hakkında Op. Dr. Mehmet KOÇ'e danışmak istiyor musunuz?
Op. Dr. Mehmet KOÇ

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.