x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Boyun ve bel ağrısı ile ilgili Prof. Dr. Nurperi GAZİOĞLU cevabı

Boyun ve bel ağrısı

Merhaba hocam, Bel ve boyun ağrılarımın artması nedeniyle bugün beyin cerrahisi doktoruna gittim doktorum bel ve boyundan(ikili) röntgen istedi çektirdikten sonra sonıçları gösterdım bana bısey olmadıgını bıraz boyun düzleşmem oldugunu söyledı krem ve ılaç yazdı. Benım sıze sormak ıstedıgım mr cekmeden röntgenle hersey görülüyüyormu yani bel fıtıgım veya boyun fıtıgım olsa röntgende cıkarmdıydı. Teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

Sayın Erdinç Bey,

Röntgenle fıtık teşhisi konamaz çünkü kemikleri gösterir; yumuşak dokuları göstermez. Omurgalar arası mesafenin daralması, omurga üst ve alt yüzeylerinde düzensizlikler, kireçlenmeler, dizilimde bozulma gibi bazı ipuçları, dolaylı bulgular görülebilir. Kesin sonuç için MR çekilmesi gerekir. Ancak eğer muayenede boyun fıtığını düşündürecek belirti yoksa doktorunuz bu nedenle MR istememiş olabilir. Eğer nörolojik defisit, bulgu yoksa MR çektirilmesi şart değildir.

Bu konu hakkında Prof. Dr. Nurperi GAZİOĞLU'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. Nurperi GAZİOĞLU

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.