x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Böbrek küçüklüğü ile ilgili Uzm. Dr. Kadir Gökhan ATILGAN cevabı

Böbrek küçüklüğü

merhaba dr bey eşim 41 yaşında mesane ca büyük ameliyat oldu yapay mesane yapıldı ve doğuştan sol böbrek çok küçüktü ben size sintigrafi sonucunu yazıcam bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim (sol böbrek beklenen anotomik lokalizasyonda ancak normalden küçük boyutta konsantrasyon oldukça düşük düzeyde ve belirgin yavaş ekskresyon ise konsantrasyon ile orantılı izlendi dinamik çalışma sonunda pelvikalisiyel radyofarmasötiğin sebat ettiği izlendi global renal fonksiyona katılım sağ böb %87 sol böb%13 olarak hesaplandı Tc-99mm DTPA nın antekübital venden enjeksiyonu takiben 120.ve240.dk larda alınan plazma örnekleri ile takip edilen klirensi sonucu -GFR.89ML/DK /1.73 OLARAK ÖLÇÜLMÜŞTÜR idra testi mikroalbümin 489.12 idrar sodyum 235.2 idrarda mikro total protein 58.2 idrar mikro tota protein hesaplatılan 931.2 sedimentasyon 4 kan testi bikarbonat 30.3 dr bey bu sonuçlar ne anlama geliyo tedavimi yoksa cerrahi gerekirmi şimdiden çok teşekkür ederim

Merhaba Songül Hanım
Sol Böbrek Toplam böbrek fonksiyonuna katkısı %13 yani oldukça düşük. böbreklerin kreatinin klirensindede düşme başlamış. ameliyatlık bir durum yok ama idrar yolu enfeksiyonlarına karşı çok dikkat etmeniz gerekiyor.
Geçmiş olsun dileklerimle

Uz Dr Kadir Gökhan ATILGAN
Nefroloji uzmanı
İçHastalıkları uzmanı
Acıbadem Ankara Hastanesi
05325541404 - 03125934166
Böbrek Sağlığımız-blog renalhealthcare.blogspot.com
facebook/Böbrek Sağliğimiz
Bu konu hakkında Uzm. Dr. Kadir Gökhan ATILGAN'a danışmak istiyor musunuz?
Uzm. Dr. Kadir Gökhan ATILGAN

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.