yg
Soru Sahibi
3 Nisan 2016 14:12

beyin ici hastaliklar

Merhabalar hocam size iki sorum olacaktı Hipofez tumoru nedir herhangi bi problem yaratır mı ilerleyen zamanlarda Diğeri ise beyin içinde oluşan bolancuk tedavisi var mı erken teşhisyle

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Nezih Oktar
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Hipofizde bir çok tümör ya da kist görülür. Kanseri çok enderdir. Genellikle konu edilen bir hormon salgı kontrol merkezi olan hipofiz dokusundan gelişen adenomlardır. Bunlar genellikle iyi huylu tümörlerdir. Genellikle hormonu aşırı salgıladıklarından vücutta bazı değişiklikler yaratırlar ve bu durum tanı konmalarına neden olur. Ancak hormon salgiamayan ya da vücutta belirtileri pek farkedilmeyen adenomlar zamanla çok büyük boyutlara ulaşabilirler; onlar da çevredeki sinirlere ve özellikle görme sinirine baskı yaparak görme bozukluklarına ve körlüğe neden olabilirler. Beyindeki baloncuk yani damar anevrizmaları erken saptanırsa kanama ile ölüm riski yaratabildiklerinden tedavi edilmeleri gerekir. Tedavi baloncuğun durumuna göre ya açık ameliyat ile ya da endovasküler yöntemlerle yapılmaktadır.

4 Nisan 2016 08:16
yg
Soru Sahibi

Tesekkur ederim hocam peki anevrazma ameliyat ile kurtulma oranı nedir genel olarak bu tip olaylarla karşılaştığınızda hastalarıniza nasıl anlatiyorsunuz

4 Nisan 2016 09:39
Prof. Dr. Nezih Oktar
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Anevrizmanın yeri, sayısı, kanamış olup olmadığı, hastanın yaşı, ameliyat öncesi nörolojik durumu, sistemik hastalıklarının bulunup bulunmadığına göre kurtulma oranı %25 ile %90 arasında değişir.

7 Nisan 2016 17:43