Bebekler ne zaman basmaya başlar

 • merhabalar hocam; 6,5 aylık bir kızım var 2760 gr doğdu, şu anda 8000 gr civarında. size sormak istediğim konu ise şu; bebeğimi yavaş yavaş ayaklarının üstüne bastırmaya çalışıyorum bir süredir hoppalaya bırakıyorum. ama ne ayaklarının üstünde ne de hoppalanın içinde dik tutmuyor gövdesini kucağımdaysa belinden eğilip bana yaslanıyor, dik durumdayken basmıyor ayaklarının üstüne etrafta 3-4 aylık bebekleri görüyorum dimdikler. ben mi evham yapıyorum acaba sizce normal midir bu durum?? teşekkürler..

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Murat AKÇA

  Muayene etmeden birey soylemek zor ama bebeklerin kas gelisimi farklilik gosterebilir. ayina gore destekli oturabilmesi gerekir. basmadan daha onemlisi bu ayda oturmadir. gecmis olsun.

Diğer Hasta Soruları

 • Ayağına basma

  Merhaba doktor bey 5 buçuk aylık bebeğim bir türlü ayaklarına basmıyor ayaklarına basması için tutup dikleştirdiğimde bacaklarını dizden büküyor ve ayaklarına basmıyor ağlıyor neden olabilir. müsait bir zamanda cevaplayabilir misiniz teşekürler.

  Doktor Cevabı:
  Doç. Dr. Osman ÖZDEMİR

  Doç. Dr. Osman ÖZDEMİR

  Merhaba, bebeğiniz başını tutup destekle oturabiliyorsa motor gelişimi ayına göre normaldir. kalça çıkıklığı açısından yaptırdığınız ultrasonu normal çıktıysa doğuştan kalça çıkığı riski de yoktur. bu nedenle bebeğinizin ayakları üzerine basmak istememesi önemli değil. endişelenecek bir durum yok. g... Cevabı gör

 • Eklemlerde kemiklerde ağrı

  Merhaba ben 28 yaşındayım 5 yaş ve 6 aylık bebek annesiyim emziriyorum. benim sorunlarim sunlar; sağ kolumu mesela yürürken düz tutarsam mesela başıma dokunmak için kırmak istesem yapamiyorum aciyor veya tersini dirsegimde bir sıkıntı var. uzun zaman ayakta kaldığım da yada oturduğunda tekrar ayağa...

  Doktor Cevabı:
  Prof. Dr. Hasan TATARİ

  Prof. Dr. Hasan TATARİ

  Yeni doğum yaptığınız için olabilir. vitamin yetersizliği kansızlık gibi nedenler de olabilir.

.
x