ÇM
Soru Sahibi
2 Ekim 2016 01:26

Bağışıklık eksikliği

Hocam merhabalar , 1 buçuk yıldır sık miktarda mide bagirsak enfeksiyonu geciriyorum . Tesadüfen immunoloji testleri yaptırdım 7-8 ay önce , sonuçlarım:. İga:41 , igg:681 , igm:93 , kappa ve lambda değerlerinde hafif dusukluk saptandı . Doktorum selektif iga eksikliği tanısı koydu . Acaba bu tahlilleri ne sıklıkla yaptırmalıyım ? Bu hastalığın yaygın değişken immun yetmezliğe dönüşme riski yüksek midir ? Kanser riski artar mı ? Teşekkür ederim .

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba, Tahlil sıklığının genel kura yoktur. Klinik durumunuza göre sizi izleyen dr. kararlaştırmalıdır. Risklerle ilgili sorunuz bu konuda bazı yazılar okumuş olacağınızı düşündürüyor. Risk konusu büyütülmemesi gerekecek düzeydedir. Takipler iyi yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

12 Ekim 2016 06:07