x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Atifik otizm ile ilgili Uzm. Dr. Genco USTA cevabı

Atifik otizm

Hocam iyigünler 32 aylık oglumuz var. Küçük bir ilde görev yapmaktayım. Oglumda ismini söylediğimizde bakmaması, kısa süreli göz teması ve anne baba gibi yaklaşık 40 kelime kullanıyor fakat cümle kuramıyor. Bizde psikologa götürdük ve cok kısa bir sürede sadece carls testiyle atipik otizm teşhisi koydu ve özel eğitim almalı dendi. Fakat burda özel eğitim kurumlarına gittim ve seviye cok düşük oğlumun daha kötü duruma gelmesinden korktum ve sosyalleşmesi için yarım gün kreşe verdim. Sizce dogrumu yaptım...

Merhaba,
Anlattıklarınıza bakarak oğlunuzda kısmen konuşma gecikmesi olduğunu söylemek güç olmaycaktır. 32 ay civarında cümle kurmya başlaması gerekmektedir. Ancak otizm tanısı ancak klinik olarak muayene sonrasında konulabilen bir tanıdır. Ayrıca otizme benzeyen özelliklerin bulunması tanının otizm olacağı anlamınada gelmemektedir. Tıpkı her öksürü olan kişide zatürre teşhisi konulamayacağı gibi. www.cocukpsikiyatri.org adresindeki otizm ve konuşma gecikmesi ile ilgili makalelerim sanırım bu iki rahatsızlığın özelliklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Diğer yönden otizm tıbbi bir hastalıktır ve tıbbi hastalıkların mutlaka tıp eğitimi almış uzmabu rahatsızlık konusunda uzmanlaşmış doktorlar tarafından konulması gerekir. Eğer başvurunuz psikolog veya yetişkin psikiyatrisi bölümüyse , oğlunuzun bulunduğunuz ildeki çocuk psikiyatrisi uzmanı ile görüşmeniz ilk önerim olacaktır. Diğer yönde tanı çocuk psikiyatrisi uzmanı tarafındna konuşduğunda otizmin tedavisinde en etkili yöntem özel eğitim olacağı için eğitime devam edilmesinde fayda vardır. Saygılarımla.

Dr Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org
Ayrıntılı Bilgi ve Randevu için : 0312 468 22 88
Bu konu hakkında Uzm. Dr. Genco USTA'a danışmak istiyor musunuz?
Uzm. Dr. Genco USTA
.