x

Bilgilendirme

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Gizle

Anne karnındaki bebekte böbrek genişlemesi ile ilgili Prof. Dr. Faruk ÖKTEM cevabı

Anne karnındaki bebekte böbrek genişlemesi

Merhaba Doktor Bey, Ablam 19 haftalık hamile olup sürekli gittiği kontrollerde bebeğin böbreklerinde genişleme olduğu tespit edilmiş ve genişleme her kontrole gittiğinde artmaktadır. Son yapılan kontrolde sağ böbreğin 13 mm sol böbreğin ise 7 mm genişlediğini söylediler. Ne yapılması gerektiği konusunda net yanıtlar alamıyoruz. Böbrek genişlemesinde sınır değer nedir ? Bebeğe zararları neler olabilir ? Ne yapmamız gerektiği konusunda kısa bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

4-5 mm aşan değerler hidronefroz dur, izlenmesi gerekir. Giderek artması iyi değil, fakat sizin verdiğiniz son değerler çok büyük değil, 20 mm aşan 2 taraflı olabnlar daha tehlikeli, yakın izlemde kalın, doğum sonra hemen bir çocuk nefr uzmanına görünün.

Bu konu hakkında Prof. Dr. Faruk ÖKTEM'a danışmak istiyor musunuz?
Prof. Dr. Faruk ÖKTEM

Diğer Sorular

İlgili uzmanlar

.