ka
Soru Sahibi
4 Şubat 2014 05:12

2 cc hacminde küretaj materyal

sayın tevfik hocam karnımda şişlikten dolayı kadın dogum dr.muayene sonucu rahimden parça alındı patoloji sonucu .( MAKROSKOPİ.. 2 cc hacminde küretaj materyall 1K (-)... ( PATOLAJİK TANI.. basit endometrial hiperplazi (atipisiz)... fokal kompleks hiperplazi alanları endometrium küretaj..... alınma yeri.. endometrium . alınma şekli. küretaj.. sayın hocam bundan sonra ne gibi yol izlemem gerek ve ne gibi riskle karşı karşıyayım...teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Basit endometrial hiperplazilerde eğer kullanıma engel bir durum yoksa doğum kontrol hapları veya progesteron içeren haplar ya da Mirena denen ilaçlı spiral kullanabilirsiniz. 3 aylık tedavi sonunda tekrar kontrol edilebilirsiniz. Kendiliğinden de geçme olasılığı söz konusu. Ancak en doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

7 Şubat 2014 17:08