Yardımmmmmm

 • Hocam rahatsızlık için kusura bakmayın. Şüpheli bir ilişkim söz konusu oldu. 24. gün anti hiv 1/2+p24 antijen testi oldum 0.302 negatif. 90. gün anti hiv 1+2 test oldum 0.58 negatif. Ama karşı taraf pozitif ve yeni tanı almış. Ve ilişki sonrası uzun bir dönem vücut kaşıntısı ve kızarıklıklar oldu bende. Yaklaşık 2 hafta sonra akut hiv semptomları (genel vücut ağrıları, halsizlik, grip, nezle, ishal, kabız) yaşadım ve tedirgin oldum. Bu yaptırdıgım testler hakkında ne düşünüyorsunuz. 90. gün aynı zamanda hepatit b, hepatit c , sifiliz, herpes baktırmıştım. Karşı taraftada bunlar olmadıgından eminim ama anti hiv tanısı almş. Pozitif olma durumu varmı acaba endişeniyorum. Uuygun zamanlarda yapılması gereken testleri yaptırdım. Cmv. ebv gibi durumlar uzatabiliyor antikor süresini denilmekte. Son olarak da 140. gün anti hiv yaptırdım negatifti. Sizce pozitifleşirmi? Cmv olsa bile yeterlimi bu süre.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Karşı tarafın pozitif olması endişelendirci elbet. ama bize yol gösterecek olanda yapılan testler. test sonuçları negatif olduğuna göre sorun yok. her hiv pozitifli ile teması olanın virüsü kapacak diye bir kural da yok. anlattığınız belirtiler hiv'e özgü değildir. herhangi bir soğuk algınlığında herkeste olabilecek şeyler. yine de içinizin rahat etmesini istiyorsanız 6. ayda bir test daha yaptırırsınız olur biter.

 • Eğer erkekte belsoğukluğu gibi bakteriyel bir enfeksiyon varsa penisinin ucunda birçok beyaz kan hücresi de olacaktır. Eğer erkekte HIV varsa bu beyaz kan hücrelerinin içinde muhtemelen bir sürü virüs olacaktır. Seks sırasında gelecek zevk sıvısı bu hücreleri itebilir ve dolayısıyla zevk sıvısı daha enfekte hale gelebilir. Bu sayede karşı virüs bulaşabilir. Hocam sadece oral temasta böyle bi durum söz konusu oldugunda 152. günde alınan negatiflik güvenlimidir mesela? Yoksa test süresi uzarmı? Ve birşey soracağım hiv ile akut semptomları, klinik bulguları çok benzer örneğin vucut kaşıntısı ve vucutta kırmızı benekler, grip, nezle,ishal, halsizlik, yorgunluk yapabailecek sizce ne olabilir? Hepatitler, herpes, ve sifiliz dışında

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Sözünü ettiğiniz belirtiler bir çok hastalığın ortak belirtileri. vücudunuzdaki lenf bezlerinde şişme ve büyüme varsa bir anlamı olabilir.yoksa bu belirtiler önemli değildir. 12. gündeki negatif sonuç elbette önemlidir. başka test yaptırmanız bana göre gereksiz.

 • Ateş (%96) Lenf bezlerinde büyüme (lenfadenopati) (%74) Farenjit (%70) Deri döküntüleri (%70) Kas veya eklem ağrisi (%54) İshal (%32) Baş ağrisi (%32) Bulanti ve kusma (%27) Karaciğer ve dalak büyümesi (%14) Pamukçuk (%12) Hocam bu belirtilerin needeyse hepsini yaşadım .Lenf bezlerinde büyüme, karaciğer ve dalak büyümesi YAŞAMADIM. Ateşde yaşadıysamda pek hissetmedim. Ve kuşkulandıran kısım şu oldu sizde demiştiniz değerlerde anlamsam bir yükseliş varsa önemli diye. 18. günde 0.45 , 90. günde 0.53 gibi yüksek değerler ve artış halinde. Bu testlern refarans aralığı >1 pozitifti Bu iki test devlt hastanesinde yapıldı. Tekrar devlet hastanesinde yaptırsam ne olur onu düşünmekteyim. Çünkü diğer oldugum dört test özel labaratuvarda 25/66/90/152 günlerde test oldum. Sırası ile anti hiv 1/2+p24 atnijeni 0.286 negatif. anti hiv 1/2+p24 antijeni negatif. anti hiv 1+2/p24 antijeni negatif. anti hiv 1+2 negatif. anti hiv 1+2(serum) negatif 0.047 ( ama bu serum test hepsinden farklıydı referans aralığı >0.424 üzeri pozitif) Yani şu rerefans aralığı >1 üzeri pozitif veren sadece antikora bakan testleri devlette 90. günde 0.53 geldikten sonra diğer bakılanlar sadece negatif yazıyordu. Bu yüzden değer yükselmişmi yükselmemişmi ona göre anlam veremiyorum • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Rakamlara çok takılmayın. önemli olan çıkan sonuçların referans aralıklarında olması. dünyanın en iyi laboratuvarlarında bile sonuçlarda % 10 yanılma payı vardır. sizin farklı sonuç aldığınız testte değeriniz referans değerinin onda biri kadar. yukarıda saydığınız belirtilerin hepsini aynı anda mı yaşadınız? farklı zamanlarda yaşadıysanız bir anlamı yok.

 • Hocam bendeki kaşıntı durumu ve vucutta kırmızı benekler ilişkiden 2 saat sonra başladı ve 3 ay devam etti sonra kesildi. 3. haftadan itibaren 10-15 günlük süreçte grip, nezle, daha çok kabızlık, bir kere ishal, baş ağrısı, halsizlik, bel ve sırt kas ağrıları bunlar oldu.90. günde ise anormal bir idrarda yanma şikayetim oldu doktor monodoks ve trimoks tablet verdi kullandım.Şuan bir şikayetim yok. Düşünüyorumda karşı taraf poztf ama çok riskli bi ilişki kurmadım. Ten tene temas ve kısa süreli oral ilişki. Bu yüzden acaba diyorum baya araştırdım özellikle kaşıntı konusundan dolayı buna sebep olabilecek hastalıklar hepatit virüsleri (A, B, C, D, E, G virüsleri) ile Herpes, EBV, CMV olabillir diye düşünüyorum. Bunlardan yaptırdıgım testlere göre herpes, hepatit B , C değilim. Hepatit A ve E yiyeceklerle bulaşıyormuş bunlarda değilim diye düşünüyorum. Geriye yakın temasla geçebilecek Hepatit D, Hepatit G, CMV , EBV kalıyor. Bu 4 ünden birisi mi acaba diye düşünüyorum. Yada 152. günde hiv hala kuluçka süresinde veya bunlardan birisinden dolayı kuluçka süresinde uzama da olabilir.. Kafam fazlasıyla karısık.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Hepatit a, b ve c'nin dışındaki türleri toplumda çok görülen tipler değildir. sizin kaşıntılarınızın ilişkiden 2 saat sonra başlaması zaten olayın hiv ile ya da başka bir bulaşıcı hastalıkla ilgisi olmadığını gösteriyor. bulaştıktan 2 saat sonra başlayacak bir mikrobik hastalık yoktur.ancak örneğin bir kolera mikrobunun milyonlarcasını aynı anda alırsanız saatler sonra hastalık başlayabilir. cmv ve ebv bile olsa belirtileri 2 saat sonra başlamaz.

 • Hocam uzun yazdım ama lütfen okuyun ve kısa cevap vermeden beni en doğru şekilde aydınlatacağınza inanıyorum. Hocam bu kaşıntının sebebi neydi o zaman onu düşünüyorum.2 saat içinde oluşan tek belirti dediğim gibi bu kaşıntı ve sivilcelenme. Diğer belirtiler 3. haftadan sonra oldu hayatımda hiç midem bulanmaz benim ve böyle bitkin hissetmedim kendimi ilk kez ağrı kesici kas gevşetici iğne kullandım resmen üç gün o dönem. İşin garip tarafı yanyana gelenler bile kaşınmaya başlıyormuş o poztf kişiyle aynı ortamda bulunan yakınları. Tüberküloz gibi veya farklı bi viral hastalıkmı acaba yanındakileride kaşındırıyorsa anlayamadım. O 152. günde oldugum serum testle ilgili kafam karıştı. . Birde araştırdım serum ve plazma arasındaki farkı. Serumla plazma arasındaki tek fark fibrinojen ve pıhtılaşma faktörleri yer almamasıymış. Sizce pıhtılaşma faktörü olmadıgı için bu serum teste güvenebilimiryim acaba? Yanlış negatif sonuç vermesini etkilermi fibrinojen ve pıhtılaşma faktörlerinin olmayışı tüpte? Sabah vermiştim aksam sonucum çıkmıştı ne diyorsunuz bu konuda ? Son olarakda birtane hasta inceledim cdc yada fda sayfasında olabilir raporu sunmuşlar. Nasıl bir temas oldugu hakkında fikrim yok. Lakin hastaya 0. gün p24 antijeni uygulanmış pozitif çıkmış ama tam 4 yıl boyunca antikor cevabı negatif gözükmekte ama değerler hep 0.45 0.55 gibi seyrediyor o yıllar boyunca. 41. yılın sonunda antikor cevabıda pozitifleşiyor. Bliyorsunuz benim testte devlt hastanesnde oldugum o değerler yaklaşık ölçülerdeydi ve yükseliş halindeydi. Ayrıca 25. gün sadece p24 antijeni bakan test dahamı güvenilir? Benimki anti hiv 1/2+p24 antijeni denilen tek sonuç veren testti yanlış negatiflik söz konusumu oldu acaba. Bir yerde okumuştum 21-28 arası sadece p24 antijeni yaptırın. Combo yaptırmayın onun içindede p24 var yazılmış.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Eğer serolojik test ya da antijen bakılacaksa serum ya da plazma ile çalışmak sonuca etki etmez. sadece toplam protein bakılacaksa plazma ile çalışılmalı aksi taktirde fibrinojen hesaba katılmamış olur. 21-28 arası testler sadece p24 hakkında sonuç verir. antikorları gösteremez. ama kombine testlerde aynı anda ikisi de bakılmaktadır. yani o testlerde gereksiz yere antikor da bakılmış olur. o kaşıntınızı açıklayacak bir şey bulamıyorum. en akla yatkını uyuz bulaşması olabilir o da kendiliğinden geçmez. • Yani 152. günde yapılan test teorik açıdan güvenilir diyorsunuz anladım. PCR olsaydı serum bakılması uygun olmazdı diyorsunuz anladıgım kadarıyla. Evet hocam uyuz konusuna bende takıldım. Çünkü kaşıntı için aile hekimi kwellado losyon vermiş ona uyuz içinmiş ama bundan olabilir kaşıntınız diye verilmiş üstün körü. Bende yazdırmıştım bu durumu öğrenince bu losyondan toplam 3 kutu kullandım ona ragmen kaşıntılar devam etti. Belkide tedavi bitsede belli bir süre kaşıntılar devam ediyordur. Nette 3 haftada biter losyonla diyor ama benim 3 ay sürdü eğer bu uyuzsa. İşin enteresan tarafı benim aile üyelerimde kaşıntı olmadı hiç o yüzden uyuz olmayailir diyorum. Birde bu üçüncü haftadaki grip semptomlar olunca

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Pcr demedim toplam protein dedim. kandaki proteinlerin bakıldığı test. pcr için serum ya da plazma farketmez. döküntüleriniz için bir dermatoloji (cildiye) uzmanına görünün.

 • Anlıyorum hocam şuan bir sıkıntım söz konusu değil. O dönem dermatoloji uzmanına gitmiştim ürtiker atağı geçirmişssiniz denmişti kabaca bakıp antihistaminik hap vermişti. Ama ürtiker oldugunu düşünmüyorum bulaşıcı değil çünkü o. Bulaşan bi şeyden dolayı belirti olarak ürtiker olmuş olabilirim anca. Saygıdeğer hocam birşey danışmak istiyorum.Şu hikayeyi yaşanmış duşünelim. Pozitif birisiyle girilen alıcı konumunda korunmasız ilişki sonucnda (ağzımda kanayan yara mevcuttu) uyuz hstalığı ve bel soguklğu kaptıgımı düşünüyorum. 3 kutu kwelloda losyan kullandım 3 ayda anca geçti. Bel soguklğu için ise iki kutu monodoks kullandım oda geçti. Endişeli ve zorlu bir süreç oldu benim için. Bu ilişkiden 3. haftadan itibaren ise grip, nezle, sırt ve bel ağrıları, eklem ağrıları,halsizlik, bi ishal bi kabız belirtilerim oldu yaklaşık 15 gün sürdü bu belirtiler. O yüzden fazlasıyla panik oldum. Bu süreçte 25 ve 66. günler anti hiv 1/2+p24 antijeni adı verilen tek sonuç veren testi oldum ve negatif gelmşti. 90.günde ise iki farklı kurumda anti hiv 1+2 test oldum 0.58 negatif geldi. Karşı taraf pozitif oldugu için tabiki endişem devam etti ve 150. günde gelişim labda anti hiv 1+2 test yaptırdım ve negatif çıktı. Size şunu sormak istiyorum normal bir ilişki durumunda testlerde böyle bi durum söz konusu olsa yakalardı diye düşünüyorum. Lakin alıcı konumunda oral ilişki sonucu bel sogukluğu ve tensel temastan dolayı uyuz hastalığı pozitif birinden bulaşması durumunda hivin testlerde belirme süresinde uzama meydana gelebilir mi? Farklı CYBH hiv bulaşma riskini artırıyor diye biliyorum ama test süresini etkilermi? Tekrar test yaptırmamı önerirmsiniz?

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Hayır başka test yaptırmanıza gerek yok.

 • Teşekkür ederim hocam. Bu arada birisi size sormuş pozitifse eger diye 2 yıla kadar bakılmalı demişssiniz az önce gördüm cevapladıgınız sorular içerisinde. Hocam eğer kişi erken dönemde 21-28 arası anti hiv1+2/p24 antijeni içeren test oldu ve 3. ayda negatifse eğer karşı taraf pozitifse olsa konuyu kapatması gerekir diye hacettepe ünv. prof . dr. serhat ünalın makalesini okumuştum. Ama eğer erken dönemde bu test bakılmadı ise 3. ay anti hiv ardından 6. ay anti hiv bakılmalı kesin olarak negatif deriz ve konuyu kapatırız tamamen yazılmış. Şimdi siz 2. yılı önermişssiniz tabiki olabilir ama sadece antikor testleri yapıldaysa 6. ayı aşabilir belki dediginiz gibi. Peki erken dönemde 21-28 arasında yapılan combine test antijen bu aralıkta en yüksek seviyeye ulaşacağından dolayı atlamaması gerekmezmi? velhasıl atladı . 3. ayda anitkor bakan testle bu konu kapanmalı değilmi? Sizin bilgilerinize ve tecrübelerinize çok itibar ediyorum hocam. Yanlış birşey söylediysem endişemden dolayı emin olabilirisiniz. • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Matematiksel olarak hareket edildiğinde söylenenler doğru. ama meslek yaşamımda kişilerin hastalıklar karşısında farklı tepkiler gösterdiğine çok tanık olduk. sıradan bir hastalık olduğunda bende üzerinde çok durmam. ama hiv söz konusu olduğunda ben biraz temkinli hareket etmek isterim. kimsenin vebalini taşımak istemem. kuşkulu ilişkilerde 21-28 günler arasında p24, 90. günden sonra da anti-hiv yeterlidir diyoruz. ama hiv pozitif kişiyle ilişki denince ve hiv'in 10-12 yıl gibi bir süre içerisinde yerleştiği göz önüne alınırsa daha duyarlı olmak gereği ortaya çıkar. farklı görüşler elbette olacaktır. ben size 3. ayda da negatif çıktıysa konuyu kapatın desem de kapatmayacağınızdan eminim. siz yine 6. ayda da 12. ayda da test yaptıracaksınız. ama bu sürelerde fikren rahatlamak istiyorsunuz bunun farkındayım.

 • Kesinlikle hocam fikren rahatlamak istiyorum. Sizde biliyorsunuz 2 yıl bu stresi yaşamak poztf olmaktan daha zor belkide. Belirsizlik o kadar kötü birşeyki.İnsan kafayı sıyırır. Misal evlensem nasıl olacak herşey skıntı bu süreçte. 2 Yıl mı bekleyeyim yani. Hocam ama şöyle bir durum söz konusu her hekim garantici davranmak ister ve kimisi 3 ay kimisi 6 ay kimisi 1 yıl hatta kimisi 2 yıl test yaptır diyebilir. İşte bu durumdaki belrsizliği ortadan kaldırmak için who zaten 3. aydaki negatif sonuç yeterli dememişmidir? Bu denli uluslararası bir kuruluş 90. gün için son diyorsa tüm hastaların antikor üreteceği maximum süreyi hesaba katarak bunu demiştir bence. Keza kimileri ilk ayda, kimileri ikinci ayda, kimileri üçüncü ayda pozitif olur. Ama en son süre 3. ayda herkes pozitif alır demekte. 6 ayda son kez bakılması gereken hastalıklar ve durumları zaten rehberde belirtmiş.(hepatit c, b gibi) Rehberde şuda denilmekte pozitif partnerle ilişki yaşanmaya DEVAM EDİYORSA en az bir yıllık kontroller yapılmalı. Ama devam etmediği sürece son ilişkinizden sonraki 3. ay esas alınmalı diyor. Dediğiniz gibi ciddi bir hastalık lakin hiçbir uluslararası kuruluşta yada herhangi bir doktorun makalesinde 1 sene ibaresi görmedim.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Konuyu etraflıca araştırmışsınız. neye inanmak istiyorsanız ona inanın ve benimle artık daha çok tartışmayın, yanıtlamayacağım.

 • Haklısınız hocam kusura bakmayın yanlış birşey söylediysem. 180. gün Hiv(1+2 Ab+p24 Ag ELİSA) adında test oldum. Negatif geldi. Herhangi bir değer yazmamakta. Ne düşünüyorsunuz. Birdaha baktırmayın test dendi bana testi yapan hekim.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Değer yazmaması önemli değil, önemli olan negatif çıkması. artık test yaptırmanıza gerek yok, konuyu kapatabilirsiniz. • Teşekkür ederim hocam. Hsv tip 2 igg ve igm 70. günde yaptırmıştım negatif çıkmıştı. Sizce konuyu kapatmak için yeterli bir süreç mi ? ne diyorsunuz? özellikle hem igg hem igm baktırmıştım atlamamak için

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Hsv için bu süreler uygundur. konuyu kapatabilirsiniz.


 • İzmir Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Diğer Hasta Soruları

 • Hıv antikorları

  Hocam peki ben 12 ay ve 19 ayda test yaptırdım bu sürede kaçırmadığımı nereden bilecez. yani 6 aya kadar kesin demeyenler var zaten. bu durumda rna filan mı yapmak gerekir? ben 1 ay ile 12 ay arasında hiç test yaptırmadım.

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Ben hergün onlarca hastamın sorusuna yanıt vermeye çalışıyorum. sizinle daha önce neleri konuştuk anımsayamadım.

 • Hocam cevaplarsanız çok sevinirim

  Hocam günaydın size danışmam lazım çok korkuyorum. okulda spor salonunun soyunma odasındayken arkadaşım yanımda penisine dokundu sonra bana dokunmaya calisti ben dokunmasın diye elini tuttum sonra elini çekip beklemediğim anda yüzüme dokundu sonra bende yüzüme dokundum. elimi yıkayacak lavabo yoktu...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Öyle bir soruyorsunuz ki sanki sizin dışınızda herkes hiv pozitif. neyse bunu tartışmayalım. bu şekilde hiv bulaşmaz.

 • Hocam lütfen yardimci olurmusunuz

  Hocam anladım teşekkürler sizce 6.ayda pozitif olma ihtimali varmı sizce hocam olsaydı şimdiye kadar antikor üretmezmiydi yani hıv bu kadar uzun kendi beli etirmezmiydi hocam

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Bizler falcı değiliz. daha önce böyle durumlar olabildiği için bu öneride bulunuyoruz. • Tetanos riski var mı

  Teşekkürler hocam. az önceki umumi tuvalet ve tetanos riski sorusunun devamı olarak yazıyorum: son bir şey sorucam sonra bu konuyu hem burda hem aklimda kapaticam. makatimda çatlak var. yani yara. ve oraya da dokundum. bu sorun teşkil eder mi? pasli cisim ile direkt temas ettirmedim yine de sorun mu...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Hayır olmaz. dediğim gibi açık ortamda tetanus mikrobu barınamaz.

 • Tetanos riski var mı

  İyi günler hocam. umumi tuvalette musluk paslıydı. peçeteyle tutarak açtım ancak peçete ıslandı ve elim hafif musluğa değdi. regl dönemindeyim ve daha sonra unutup o elimle vajinama dokundum. kanama döneminde olduğum için çok endişelendim. bu şekilde tetanos riski nedir? aşı olmam gerekir mi? kulağa...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Tetanus oksijensiz ortamlarda yaşayan bir mikroptur. paslı metallerde paslanma esnasında oksijen kullanıldığı için ortam oksijensiz kaldığından böyle ortamda üreyebilmektedirler. aynı zamanda hava almayan ortamlar da ttanus için iyi bir üreme ortamıdıriar. sizin anlattığınız olayda musluk paslı olsa... Cevabı gör

 • Hocam lütfen yardimci olurmusunuz

  Hocam 6 ay ağır hastalar için kemoterapi görenler için yazıyordu bu kadar test negatf yükselince korktum bide hastanede hemegrom kan sınırı 50-80 çıkan sonuç 43.7 low yazıyor bunun onla alakası varmı pozitif olma ihtimali varmı hocam sizce teşekkürler cewaplarınız için

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Hemogram bu konuda bir fikir vermez. siz ağır hasta değilsiniz ve kemoterapi de görmüyormuşsunuz. size 6. ay test yaptırmanızı değerlerin sürekli yükselmesi nedeniyle önerdim. karar yine sizin. • Hiv testleri

  Hocam şüpheli ilişkiden 36 gün anti hiv negatif 43. gün yine anti hiv negatif 45.gün anti hiv (1/2)+p24 negatif 53.gün hiv ag/ab 0,25 negatif sonuclar aldım yardım eder misiniz

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Sonuçlarınız güzel. ancak 30. günden sonra antijen (p24) çok azalır ve olsada saptanamayabilir. bu günden sonra anti-hiv dediğimiz antikorlar oluşmaya başlar. ama onlarında saptanabilir düzeye ulaşması 90. günden sonradır. bu nedenle 90. günde anti-hiv testini yaptırın, o da negatif çıkarsa konuyu k... Cevabı gör

 • Hocam lütfen yardimci olurmusunuz

  Hocam merhaba hayirli günler 76,günde yaptiğim test 0,198 çikti 90 demiştiniz 90 da yaptim 0,24 115. günde yaptim 0,42 çikti değer gitikçe yükseliyor ve 6 ay diyorlar değerler beni korkutuyor yardimci olurmusunuz değerler neden yükseliyor gün geçtikçe???

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Sonuç olarak negatif ama değerlerin yükselmesi ilginç. bence 6. ayda bir test daha uygun olur.

 • Hıv antikorları

  Hocam şu antikorların bir süre sonra kaybolma durumuna bir açıklama getirir misiniz? bu süre kişinin bünyesine göre değişen bir durum ise buna bir zaman biçmek de hatadır ve bu durumda antikor testlerinin bir anlamı yoktur. 10 yıl önce farkında olmadan hıv bulaşı olan bir kimse diyelim ki ameliyat o...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  10 yıl önce farkında olmadan hiv bulaşmış kimsede zaten artık belirtiler ortaya çıkacaktır. o zaman antikor testi değil başka testlerle tanı konacaktır. hiv'in en büyük özelliği antikor üreten hücreleri etksiz bırakması. zaten hiv bulaşmış kişiler hiv virüsünden değil vücutları savunmasız kaldığı i... Cevabı gör • Hpvvvvvvvvvvvvvvv

  Haklısınızda hocam. tam 2 sene sonra evlenecceğim. eşim olacak insan iöin endişeniyorum. çok muhafezekar bir ailesi var. eger ilerde smear testinde böyle rahim ağzı kanserine sebep olan kanserojik hücre saptanırsa bu bizim boşanmamıza sebep olur. olsaydı genital bölgede siğil çıkardı heralde değilmi...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Artık bu hpv konusunu kafanızdan atın, normal yaşamınıza dönün.

 • Hepatit sorunu

  Merhaba iyi günler size bir sorum vardı annemd 3 yıl önce testte hepatit b çıktı ozamanda bu zamana hbv dna si düşük olduğu için ilaç almıyordu 2000 altında olduğu için son testte 2200 çıktı ama karaciğer ultrason alt ast hemogram diğer testler hepsi normal şükür. şunu merak ediyorum hepatit d testi...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Hepatit b olanlarda hepatit d de olabilir. bakılması gerekirdi. bulunduğunuz yerde olanak yoksa istanbul üniversitesi tıp fakültesi enfeksiyon hastalıkları kliniğine baş vurabilirsiniz.

 • Elisa testi pozitif

  Bidaha test yaptırmama gerek varmi hocam

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Gerek yok. gözünüz aydın. • Test süreleri etkinliği

  Hıv antikorları ne kadar süre kanda kalır? hıv bulaşan bür kimse ne kadar zamana kadar testlerde sonucu pozitif görür? ben 1. ay/12. ay ve 19.ayda negatif sonuçları aldım. nasıl hareket etmem gerekir birşey kaçırmışmıyım bu test periyodu ile.

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Hiv antikorlarının vücutta kalma süreleri kişiye göre değişir. 90. günden sonra saptanabilir hale gelirler. siz uygun zamanlarda testlerinizi yaptırmışsınız artık başka teste gerek yok. konuyu kapatabilirsiniz. hiv ile ilgili daha çok bilgi almak isterseniz ''drtezgel.weebly.com'' sitemdeki hiv yazı... Cevabı gör

 • Hiv combi p24+igg testi

  Hocam merhaba.şüpheli ilişki sonrası 20.gun hiv combi (p24+igg) testi yaptırdım. sonuç negatif 0.334. deger yuksek midir? erken test midir? yanlış bir testmisir süre bakımından.sonuç yanıltıcı olabilir mi?

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Test yapılma zamanı doğru sonuçta negatif. endişe edilecek bir durum yom.

 • Hpvvvvvvvvvvvvvvv

  Hocam şüpheli bir ilişkim oldu. ve ilişkiden tam 2 saat sonra başlayan ve tam üç ay devam eden şiddetli vucut kaıntısı ve vucutta kırmızı benekler oluştu. sonradan geçti. bu dönemde grip,nezle,baş ağrısı,ishal,kabızi kas-eklem ağrıları olmuştu. 100. günlerde ise acaip derece idrarda yanma problemim...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL

  Kuluçka süresi 2 saat olan bir enfeksiyon yoktur. hpv'ye taktınız sanırım. erkekler için o kadar sorun yaratan bir hastalık değildir.

.
x