C3 ve c4 düşüklüğü

  • Merhaba. 3 yaşında ki oglum 1 ay önce kreşe başladı. Okulun 3.günü hastalandı ve uzman doktor tarafindan 250mg prefix baslandı. Bu ilacı kullandığım üçüncü gün krup oldu ve prefix ile birlikte macro kullanmaya basladı. Ilaclar bitince iki gun sonra elinde ve ayağında 4.5 tane döküntü oldu ve el ayak hastalığı dediler ve agumentin verdiler. Bu ilacı kullanirken yine üçüncü gun yüksek ateş oldu ve amiklovin 600 s basladilar. ateş çocuğu iyice halsiz düşürdü 4 gun sürdü ates düşmeyin hastaneye yatirdilar ve 6 saatte bir igne yaptilar. Ates düştü ve amiklovene devam etti. İlaç bittikten 3 gun sonra yine 39 derece ates ile acile gittik. Bu defa kanda 26000 lokosit vardı.4 gun sonra lokosit 11000 e dustu Crp normal. Hormon testi yapildi ve c3:58.3 (79-152 refans aralığı ) ve c4 :10.4 (16-38) çıktı. Bogaz kültürü ve idrar kültürü normal. Alerji testi normal. Igm-107 Hocam bu değerler ne ifade ediyor. Şimdiden tesekkur ederim

  • Doktor Cevabı:
    Prof. Dr. İpek TÜRKTAŞ

    Ne krupta ne de el-ayak hastalığında antibiyotik verilmez. her ikisi de viral hastalıklardır. antibiyotikler hiç işe yaramaz. zaten antibiyotiğin 3. gününde ateşinin çıkması virusların bundan etkilenmediğinin kanıtıdır. o iğnelerin de niye yapıldığını anlamadım. zatürre miydi ? nerede ne enf. vardı? kreşe giden çocuklar bu şekilde peşpeşe üst solunum yolu enf nu geçirirler. bazı çocukların bu dönemde ateşleri çok yükselebilir. bu değerler tek başina birşey ifade etmez. alerji testinde 3 yaşında zaten bir şey çıkmaz. siz bir üniversite hastanesinin immünoloji bölümüne kompleman düşüklüğü nedeniyle başvurun.

  • hocam iğneler ateşi düşmediği için hastaneye yattı ve 6 saatte bir iğne yapıldı. enfeksiyonun nerede olduğunu bulamıyorlar.sadece lokosit sayısı 26000 idi . ateşi tekrar düşmeyince çocuğa steroid yapıldı ve ateşi düşerse pfpa olabilir dediler ve ateşi düştü o steroidden sonra. üniversite hastanesine gittim önemli bişey yıok dediler ancak benim içim çok rahat değil çünkü bana neyi olduğu hakkında net bir bilgi verilmiyor. ancak yeni yapılan tahlilde lokosit 10600 çıktı.10 günde bir ateşlenmesi normal mi 40 derece inatçı ateş. psikolojik olabilir mi okula yeni başladı ancak okula alışamadı bireysel ilgiye çok alışık ve histerik davranışları bulunmakta. evde olduğunda herhangi bir sorun yok.

  • Doktor Cevabı:
    Prof. Dr. İpek TÜRKTAŞ

    Gerçekten pfapa sendromuna benziyor. tanı için ateşlerin periyodik olması gerekir. her ateşte dr.un görmesi tedaviyi izlemesi gerekir.


  • Ankara Kompleman Eksikliği uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Diğer Hasta Soruları

  • Böbrek rahatsızlığı

    Merhabalar hocam 3 günlük bir oğlum var doğuştan tek böbrekli ne yapmaliyim nasil bir yol izlemeliyim.şimdiden teşekkür ederim iyi çalişmalar

    Doktor Cevabı:
    Prof. Dr. Ahmet AKÇAY

    Prof. Dr. Ahmet AKÇAY

    Merhaba, bu durum özel ve önemlidir. doğum yapılan hastane bebeğin tüm durumunu analiz ederek sizi yönlendirecektir. büyük üniversite araştırma hastanelerinden birine gitmenizi tavsiye ederim. geçmiş olsun

  • C3 ve c4 düşüklüğü

    Hocam iğneler ateşi düşmediği için hastaneye yattı ve 6 saatte bir iğne yapıldı. enfeksiyonun nerede olduğunu bulamıyorlar.sadece lokosit sayısı 26000 idi . ateşi tekrar düşmeyince çocuğa steroid yapıldı ve ateşi düşerse pfpa olabilir dediler ve ateşi düştü o steroidden sonra. üniversite hastanesi...

    Doktor Cevabı:
    Prof. Dr. İpek TÜRKTAŞ

    Prof. Dr. İpek TÜRKTAŞ

    Gerçekten pfapa sendromuna benziyor. tanı için ateşlerin periyodik olması gerekir. her ateşte dr.un görmesi tedaviyi izlemesi gerekir.

  • C3 ve c4 düşüklüğü

    Merhaba. 3 yaşında ki oglum 1 ay önce kreşe başladı. okulun 3.günü hastalandı ve uzman doktor tarafindan 250mg prefix baslandı. bu ilacı kullandığım üçüncü gün krup oldu ve prefix ile birlikte macro kullanmaya basladı. ilaclar bitince iki gun sonra elinde ve ayağında 4.5 tane döküntü oldu ve el aya...

    Doktor Cevabı:
    Prof. Dr. İpek TÜRKTAŞ

    Prof. Dr. İpek TÜRKTAŞ

    Ne krupta ne de el-ayak hastalığında antibiyotik verilmez. her ikisi de viral hastalıklardır. antibiyotikler hiç işe yaramaz. zaten antibiyotiğin 3. gününde ateşinin çıkması virusların bundan etkilenmediğinin kanıtıdır. o iğnelerin de niye yapıldığını anlamadım. zatürre miydi ? nerede ne enf. vardı... Cevabı gör

  • C3 ve c4 düşüklüğü

    Merhaba. 3 yaşında ki oglum 1 ay önce kreşe başladı. okulun 3.günü hastalandı ve uzman doktor tarafindan 250mg prefix baslandı. bu ilacı kullandığım üçüncü gün krup oldu ve prefix ile birlikte macro kullanmaya basladı. ilaclar bitince iki gun sonra elinde ve ayağında 4.5 tane döküntü oldu ve el aya...

    Doktor Cevabı:
    Prof. Dr. İpek TÜRKTAŞ

    Prof. Dr. İpek TÜRKTAŞ

    Bu soruyu cevaplamıştım sanırım.

  • İge-igg-iga düşüklüğühct-hgb yüksekliği

    Hocam kizim 4,5 yaşinda on gün önce öksürük başladi doktora götürdük fixef surup verdi kullandi fakat öksürüğüde geçmedi üç gündürde vücudunda kizarikliklar çikmaya başladi 2-3 saat kizariyo 2-3 saat sönüyo gidiyo geliyo yemekten sonra daha çok oluyor bide bir ayagi şişti biraz ayni şekilde 3 ay önc...

    Doktor Cevabı:
    Doç. Dr. Akgül AKPINARLI

    Doç. Dr. Akgül AKPINARLI

    Süleyman bey meraba, kızınızın kan sonuçları kompleman 3 eksikliği ve yine savunma sistemi ile ilgili olarak immun globülün değerlerinin düşük olduugnu gösteriyor. çocugu görmeden ve detayli degerlendirmeden direkt bir tani adi vermek zor. ama size tavsiyem çocuğunuzu çocuk immünoloji uzmanina gös... Cevabı gör

  • Td-vac aşısı sonucu oluşan reaksiyonlar

    Merhaba ali bey, bayan 35 yaşında, alerjik astımım var ailemizde astım geçmişi var. bugüne kadar herhangi bir cilt problemi yaşamadım, bilinen bir kronik rahatsızlığım yok. kasım 2013'te olduğum tetanoz aşısı neticesinde vücudumda gelişen alerjik reaksiyonlara karşı görüşmüş olduğum dr. lar i...

    Doktor Cevabı:
    Prof. Dr. Ali KOKULUDAĞ

    Prof. Dr. Ali KOKULUDAĞ

    Alerjik bir yapınız var. alerjik nezlesi ve/veya astımı olan kişilerde atopik dermatit gelişir. şikayetinizin aşı ile ilgisi yok. ilaç alerjisi kısa sürede geçer. ana pozitifliği en sık bağ dokusu hastalıklarında ve karaciğer hastalıklarında olur. ana testinin pozitif olmasının tek başına bir anlam... Cevabı gör

  • Kompleman c3 eksikliği

    Merhaba doktor bey.nişanlım için doktorlar kompleman c3 eskikliği var dedi. aşılama yapılıyormuş. fakat kanda mikrop çok çıkıyor aşılama olmasına rağmen. bizi neler bekliyor ? kandaki bu mikrop nasıl düşücek tek sorunumuz bu .şimdiden saolun

    Doktor Cevabı:
    Prof. Dr. Osman ŞENER

    Prof. Dr. Osman ŞENER

    Geçmiş olsun. dilerseniz uygun bir zamanda nişanlınızı görebilirim. allerjik hastalıklarla ilgili genel bilgilere www.allerjimerkezi.com sitesinden ulaşabilirsiniz. saygılarımla,

  • Menectra

    Yeni menenjit asisi ile ilgili kaygilarim var biraz arastirincada iyice kafam karisti.sizin bu asi hakkindaki dusuncelerinizi ve yaptirip yaptirmama konusundaki onerilerinizi ogrenmek istiyorum.tesekkurler.

    Doktor Cevabı:
    Uzm. Dr. Faruk AKÇAY

    Uzm. Dr. Faruk AKÇAY

    ***karma ve zatüre aşısı ile mikrobik nedenli menenjite karşı çocuklar korunsa da başka bir mikrobik menenjit olan meningokok menenjit'ine karşı çocuklar korunmasız kalıyor. bu korunmayı büyük oranda sağlayacak olan aşı menectra için doktorunuzun görüşüne başvurmanız tavsiye edilir. bu aşıyı yaptı... Cevabı gör



.
x