Vajinismusta parmak egzersizlerı
Vajinismusta parmak egzersizlerı

Vajinismus hastaları tedavi olmaya karar verdikten ve tedavinin nasıl yapıldığını araştırdıktan sonra parmak egzersizlerinden korkmaya başlarlar. Parmak egzersizlerini asla yapamayacaklarını düşünürler. Hatta internet sayfalarında ‘parmak egzersizi yapılmayan’ bir tedavi yöntemi arayışına girerler.Bu korku çok normaldir.

Zaten eğer parmak egzersizi yapabiliyor olsanız vajinismus olmazdınız. Bu korkunuz şu an vajinismusla ilgili hiçbir yardım almadan, hiçbir şey bilmiyorken yaşadığınız yersiz bir korkudur. Bir vajinismus hastasına tedavinin hemen başında hadi parmak egzersizi yap demek en büyük hatadır.

Zaten bu yaklaşım tedavinin yarım bırakılmasına ya da başarısız olmasına neden olur. Öncelikli olarak bilişsel çalışmalar ve teknikler kullanılmalıdır. İlerleyen seanslarda kendiliğinizden parmak egzersizlerini yapabildiğinizi göreceksiniz. Öte yandan parmak egzersizleri olmadan vajinismus tedavisi başarısız ya da geçici olur.İlerleyen dönemlerde vajinismus tablosu tekrarlar.

Parmak egzersizlerinde amaç; vajinaya bir şey girmesinin yarattığı korkunun giderilmesi ve vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesidir

Parmak egzersizleri ile 4 tabu yıkılır

1- Vajinaya bir şey girmesi tabusu

2- Kişinin kendi parmağını vajinaya sokması tabusu

3- Eşinin parmağını vajinasına sokması tabusu

4- Vajinaya penisin girmesi tabusu

Bu nedenle anestezi altında ilişkiye girseniz bile, ertesi gün tekrar vajinismus tablonuz devam eder. Vajinismus tedavisindeönemli olan nedeni bulmak ve bataklığı kurutmaktır. Bu nedenle vajinismus 15 dakikada ya da tek seansta parmak egzersizi kullanılmadan tedavi edilebilecek bir tablo değildir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!