Topuk dikeni topuk kemiği yani kalkaneusun aşırı zorlanmasıyla kemikte kalsiyum birikintisine bağlı kemiksi çıkıntının oluşmasına denir. Özellikle koşma ve sıçrama hareketlerini çok yapan kişilerde ve sporcularda sık görülür.

Topuk dikeni tedavisinde ilk aşamada hastaya yumuşak destekli silikon tabanlık ve antiinflamatuar ilaçlar önerilir. Bu tedaviyle ağrısı geçmeyen hastalara Kortizon veya PRP enjeksiyonu uygulanır. Bununla da geçmeyen ağrılarda Radyofrekans tedavisi uygulanabilir.

RADYOFREKANS NEDİR

Radyofrekans tedavisi elektriksel bir akım verilerek topuk dikeni etrafındaki dokulara zarar verilmeden yakılması şeklinde gerçekleştirilir. Bu işlem ameliyathane şartlarında ve steril ortamlarda yapılır. Önce hastanın ağrılı bölgesi tespit edilir, ağrılı olan bölgeden geçen herhangi sinir olup olmadığı özel cihazlar ile belirlenir. Yakma işlemi toplam 1,5-2 dk lık 4-5 seansta gerçekleşir. Topuk dikeni tedavisinde kullandığımız radyofrekans yöntemiyle biz de oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!