Pedagoga Gitmeye mi Karar Verdiniz?

“Pedagog gitmeden önce bunu çocuğunuza uyğun dille anlatın ve hazırlıklı gidin.”

Sevgili Anne Babalar,

Artık günümüzde bilinçli anne babalar, Pedagogtan “iyi anne baba olmak” için danışmanlık hizmeti alıyorlar. Onlar çocuklarını sadece iyi okullara göndermenin çocuklarının sağlıklı gelişimi ve geleceğindeki başarısı içinyeterli olmadığını; 0-6 yaş dönemin çocukların gelişiminde önemli rol oynadığını biliyorlar. Çocuklarının “ilk öğretmeni ve Pedagogunu” olduklarını da bilen bu anne babalar, bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için işin ustasından Pedagogtan yardım alıyorlar.

Pedagoga gitmeye karar verdiğinizde Pedagogun çocuğunuzla çalışmalarında daha başarılı olabilmesi için bilmeniz gereken birkaç şeye deyinmek istedim.

Bunuçocuğunuza uygun dille açıklayın

Eğer şimdi bir Pedagoga gitmeye karar verdiyseniz önce bunu ona uygun dille açıklayın. Eğer çocuğunuz 3-6 yaş arasındaysa, “seni bir oyun ablasıyla, abisiyletanıştıracağımsenden ona bahsettim seni çok merak etti ve senle oynamak istiyor” gibi cümlelerçocuğun bir sorunu olduğu için değil, özel olduğu için oyun ablasına (Pedagoga) gideceğini hissettirin.

7-12 yaşta: “seni bir ablayla, abiyle tanıştıracağım, bu abla akıllı çocukları cok seviyormuş. Senle tanışmak, çok eğlenceli oyunlar oynayıp, biraz sohbet etmek istiyor”. 12-17 yaşta : “birPedagoga gidelim, bu konuda onun bir fikrini alalım.” 17-20 yaşta: “bunu bir uzmanla görüşelim. Telefonu bu istersen kendin arayıp, bir randevu alabilirsin”gibi cümlelerle açıklayabilirsiniz. Bu konuda randevu aldığınız Pedagogdan yardım isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzla ilgili önemli konuları not alın

Pedagoga gitmeden önce önemli bulduğunuz olayları, hastalıkları, kritik dönemleri, iletişimdeyaşadığınız zorluklarıbir kağıda yazıp, bu bilgilerle randevuya gitmeniz, Pedagogun çocuğunuzu daha iyi tanımasına ve böylece daha sağlıklı değerlendirmeler yapmasına yardımcıolur.

Pedagogtan hiçbir şey saklamayın.

Her insan hata yapabilir. Anne baba olarak en iyi yapsakta, bazen en iyi olduğunu düşündüğümüz davranışlar, kararlar bile çocuğa zarar verebiliyor. Çocuğunuzun psikolojisine zarar verdiğinizi düşündüğünüz her davranışınızı, tutumunuzu samimiyetle, olduğu gibiPedagoga anlatın kiçocuğunuzla ilgiligerçekçi bir değerlendirme yapılsın.

Çocuğunuz Pedagogu sevmeli

Bazen Pedagog ne kadar uzman olursa olsun çocuk bu Pedagogla görüşmek istemeyebilir. Bu ilk görüşmede belli olur. Elektirikleri uyuşmaya bilir. Kendini ona yakın hissetmeyebilir. Bu ne Pedagogun hatası ne de çocuğundur. Eğer çocuğunuz o kişiye ısınmadıysa, onu zorlamayınve çocuğunuzun seveceği başka bir Pedagog bulun. Çünkü Pedagoga severek gitmesi, başaralı oranını arttırır.

Pedagogla işbirliği içinde olun

Çocuklarla iletişimde tutarlı davranmak çok önemlidir. Eğer Pedagogun önerilerini aynen uygulamazsanız, uygulanan program başarılı olmayacaktır. Başarı sizin işbirliğinize bağlıdır. Çünkü bir kaç seansla Pedagogtan mucizeler beklemeyin. Pedagog size yol gösterir eğer bu yolu izlemekte başarısızsanız, bu çocuğunuzun ya da Pedagogunbaşarısızlığı değil, sizin başarısızlığınız olacaktır.

Pedagogun sihirli deyneği yok!

Çocuğunuzun psikolojisine ciddi zararlar vermeden önce, bir sorun yokken dedüzenli olarak Pedagogdan yardım almalısınız. Pedagoga çocuğunuzu,psikolojisi ciddi boyutlarda bozulduktan sonra getirip, çocuğunuzu bir kaç seansla tedavi etmesini beklemeyin. Pedagogun çalışmaları somut değildir ve sonucu kısa bir sürede somut olarak görmeniz mümkün olmayacaktır. Bir tedavi süreci: ilk aylar hafta bir veya iki; sonra ayda bir; 3 ayda bir kontrol ve 6 ayda bir takip seanslarından oluşur. Bu süre çocuğunuzun tedaviye verdiği cevaba göre değişir.

Biz Pedagogların dileği; bize sadece anne-baba eğitim danışmanlığı için gelmeniz, çocuğunuzun psikolojisi bozultuktan sonra tedavi süreci için değil. Unutmayın çocuklarınınızın başarılarından da başarısızlıklarıdan dasiz sorumlusunuz. Bilerek bilmeyerek yaptığınız herşey onların ruhsal dünyasında farklı etkiler yaratacaktır. Çocuklarınız aldına aldığınız kararların doğruluğunu birkere daha düşünün ve bunun onların ruh sağlığını nasıl etkileyeceğini değerlendirin.

Pedagoga sadece danışmak için gelmeniz dileğiyle...


Pedagog Sevil Gümüş

Kurucu, Aile ve Çocuk Danışmanı

PARENTING SKILLS & COUNSELING (PSC)

Adres: Çam Sok. N0: 30/1 Emirgan İstanbul

GSM: 0545 788 81 52

İnfo@pscdanismanlik.com

www.pscdanismanlik.com